Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Dwóch górników nie żyje. Aktualizacja
14.05.2024
15:00:00

Joann Opas/Radio Katowice
  • Dwóch górników nie żyje

  • W rejonie zagrożonym znajdowało się 15 osób. 11 osób zostało wycofanych 

  • Wstrząs w kopalni Mysłowice-wesoła około godz. 3:30


W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do wstrząsu w KWK Mysłowice-Wesoła. Poszukiwani są czterej górnicy - przekazała rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej. Rzeczniczka PGG Aleksandra Wysocka-Siembiga poinformowała, że wstrząs odnotowano około godz. 3:30. W mysłowickiej kopalni trwa akcja ratunkowa.


17:00

Przyczyny i okoliczności wstrząsu, do jakiego doszło w nocy w kopalni Mysłowice-Wesoła zostaną zbadane po zakończeniu akcji ratowniczej. Aktualnie ratownicy szukają ostatniego pracownika, z którym utracono kontakt. Nie wiadomo, ile czasu zajmie akcja. Utrudnia ją woda z uszkodzonego rurociągu przeciwpożarowego.

Jak mówi Rajmund Horst, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji, nie wiadomo też kiedy pod ziemią odbędzie się wizja lokalna.14:00

Jak powiedział Rajmund Horst, nie udało się nawiązać kontaktu z poszukiwanym pracownikiem. 


Dotarcie do tego rejonu może zająć od pół do nawet kilku godzin, a w tamtym miejscu wyrobisko jest zniszczone. Na dole poprawiła się natomiast wentylacja, jednakże ratownicy nadal muszą pracować w aparatach tlenowych.

— Nie dało się przewidzieć tego wstrząsu — dodał Rajmund Horst.13:00

Udało się zlokalizować lampę ostatniego z czterech poszukiwanych po nocnym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła górników. Znajduje się ona niedaleko czoła przodka. Z górnikiem nie ma kontaktu.

Nie wiadomo, czy w tym miejscu znajduje się poszukiwany pracownik, ani ile czasu zajmie ratownikom dotarcie do tego miejsca, bowiem wyrobisko jest zniszczone. Na dole poprawiła się wentylacja, ale ratownicy nadal muszą pracować w aparatach tlenowych.

Przypomnijmy dwóch górników zginęło w wyniku tego zdarzenia, 10 jest w szpitalach, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do wstrząsu doszło 870 metrów pod ziemią, a wstrząs miał siłę 2,66 stopnia w skali Richtera. 


10:55

Ratownikom udało się dotrzeć do dwóch kolejnych górników, z którymi utracono kontakt po wstrząsie. Niestety lekarz stwierdził ich zgon.

Jak mówi Rajmund Horst, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji, byli to doświadczeni pracownicy.


Pierwszego z odnalezionych górników udało się już wytransportować na powierzchnię i trafił do szpitala. Skarżył się na dolegliwości bólowe pleców czy barków, był przytomny. Trwają poszukiwania ostatniego górnika. Miejsce akcji jest zagrożone tąpaniami i to także rejon zagrożenia metanowego.


9:00

Ratownicy dotarli do jednego z czterech poszukiwanych górników w kopalni Mysłowice-Wesoła. Z pracownikami utracono kontakt po wstrząsie, do jakiego doszło około 3:30. Nie wiadomo, w jakim stanie jest mężczyzna, natomiast jest z nim kontakt.

— Dalsza akcja ratownicza prowadzona jest w trudnych warunkach — mówi Rajmund Horst wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji.


Jak ocenia Rajmund Horst, ratownicy znajdują się kilka, maksymalnie kilkanaście metrów od czoła przodka, gdzie doszło do zawału. Ratownicy pracują w aparatach tlenowych, udało się także naprawić lutniociąg, którym dostarczane jest powietrze w rejon wyrobiska.

W zagrożonym rejonie znajdowało się 15 pracowników, 9 z nich zostało przewiezionych do okolicznych szpitali.  


7:30

Czterej górnicy są poszukiwani po wstrząsie do jakiego doszło w nocy w kopalni Mysłowice-Wesoła. O wypadku poinformowała radio Katowice Aleksandra Wysocka-Siembiga z Polskiej Grupy Górniczej.


Na razie nie wiadomo czy z zaginionymi udało się nawiązać kontakt i w jaki są stanie. Trwa akcja ratownicza. 

To kolejne w tym roku zdarzenie w mysłowickiej kopalni. W kwietniu doszło do dwóch wypadków: w jednym zginął górnik a ośmiu zostało rannych, kilka dni później poszkodowanych zostało czterech pracowników.


Autor: Joanna Opas, Agnieszka Tatarczyk /mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA