Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Pożar składowiska odpadów opanowany
10.05.2024
10:28:00

.

Pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich został opanowany.   Strażakom udało się ugasić większą część płonącego wysypiska odpadów w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Wyzwolenia. Płonęło tam ponad osiemnaście tysięcy ton substancji chemicznych. Są to oleje, rozpuszczalniki oraz tworzywa sztuczne. Jak mówi wojewoda śląski - Marek Wójcik - sytuacja powoli zmierza do normy.


Pożar wybuchł ok. 9:00 w dzielnicy Michałkowice. Według lokalnych władz płoną prawdopodobnie pojemniki z rozpuszczalnikami i plastik. 

— Dla nas są to substancje niezidentyfikowane, składowane w różnego rodzaju pojemnikach. Kolejne pojemniki pod wpływem temperatury rozszczelniają się, podsycając pożar — opisał sytuację rzecznik siemianowickich strażaków kpt. Sebastian Karpiński.

— Na chwilę obecną nie ma informacji o osobach poszkodowanych — dodawał kpt. Karpiński.


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało przed południem wiadomości SMS z alertem. 

Zalecano pozostanie w domach i niezbliżanie się do miejsca pożaru. Również prezydent miasta Rafał Piech zalecał mieszkańcom pozostanie w domach.


Rzeczniczka śląskich strażaków Aneta Gołębiowska informowała, że pożar jest trudny do opanowania. Nad Siemianowicami Śląskimi unosi się gęsty dym, widoczny jest z kilku kilometrów. Chmura przemieszcza się między innymi w stronę Sosnowca. 

W 2019 roku po stwierdzonych nieprawidłowościach w firmie, która pojawiła się na tym terenie, przekazalismy informacje do prokuratury, wojewódzkiego inspektoratu i urzędu marszałkowskiego  - mówił Paweł Zawidlak z wydziału gospodarki odpadami Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich:


Nie stwierdziliśmy podwyższenia stężeń substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia - mówił wojewoda śląski Marek Wójcik.
Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Wojciech Kruczek dodał, że na miejscu jest ponad stu ratowników. Pożar objął powierzchnię około pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Wyjaśnił, że do gaszenia chemikaliów, strażacy potrzebują zdecydowanie więcej wody i środków gaśniczych. 

Pożar w Siemianowicach Śląskich jest opanowany, ponieważ już się nie rozprzestrzenia - powiedział w Siemianowicach Śląskich śląski komendant państwowej straży pożarnej. Nie wiadomo jak długo potrwa akcja gaśnicza - dodał starszy brygadier Wojciech Kruczek: 


Służby prowadziły działania mające zapobiegać przedostaniu się substancji gaśniczych do jednego z dopływów Brynicy. 

 Na miejscu działają również przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach. Prowadzą działania mające zapobiegać przedostaniu się substancji gaśniczych do jednego z dopływów Brynicy. "Chodzi o Rów Michałkowicki" - precyzuje Linda Hofman, rzeczniczka Wód Polskich w Gliwicach.


Linda Hofman dodaje jednak, że część substancji gaśniczych wpłynęła do dopływu Brynicy.


Na razie badania nie wykazały, aby do wody wpłynęły chemikalia składowane na terenie Siemianowic Śląskich.

Mieszkańcy okolicy przyznają, że sytuacja późnym popołudniem jest lepsza niż była wcześniej.


Strażacy cały czas pracują na miejscu. W sumie podczas akcji działało ich ponad stu pięćdziesięciu. Na terenie województwa przez najbliższe dni będzie prowadzony monitoring jakości powietrza. Wojewoda zwołał na sobotę na godzinę dziewiątą rano zebranie sztabu kryzysowego.


Autor:  Agnieszka Loch, Łukasz Łaskawiec, Wawrzyniec Sobota /rs/kh/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA