Radio Katowice
Wyniki II tury wyborów samorządowych w regionie. Aktualizacja
22.04.2024
05:36:00

fot. PAP/aut. Piotr Nowak

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że podliczono głosy ze wszystkich obwodów.

Z oficjalnych już danych wynika, że nowym prezydentem Zabrza została Agnieszka Rupniewska. W Mysłowicach zwyciężył dotychczasowy prezydent, Dariusz Wójtowicz. Również w Częstochowie nie zmieni się prezydent i będzie nim Krzysztof Matyjaszczyk. Prezydentem Tychów zostanie Maciej Gramatyka. Bez zmian również w Siemianowicach Śląskich, gdzie zwyciężył Rafał Piech. Spora przewagą głosów w Rudzie Śląskiej wygrywa Michał Pierończyk. W Cieszynie zwyciężyła Gabriela Staszkiewicz. Prezydentem Wodzisławia Śląskiego będzie w dalszym ciągu Mieczysław Kieca. A Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. W Jaworznie wybory wygrywa dotychczasowy prezydent Paweł Silbert. W Rybniku trzecią kadencję ma zapewnioną Piotr Kuczera. Nowego włodarza będą mieli zawiercianie. Anna Nemś zwyciężyła tam w drugiej turze.

Katarzyna Kuczyńska-Budka została nowym prezydentem Gliwic. Jej kontrkandydat Mariusz Śpiewok otrzymał tylko 540 głosów mniej. Tuż po ogłoszeniu wyników zwyciężczyni podziękowała Gliwiczanom orz konkurentowi i rozpoczęła planowanie pracy w nowej roli. 


Jak mówił w Radiu Katowice profesor Jan Kaźmierczak z Politechniki Śląskiej, przed nową prezydent teraz wiele wyzwań.


Profesor Kaźmierczak podkreślił, że Koalicja Obywatelska ma w 25-osobowej gliwickiej Radzie Miasta 10 głosów i będzie musiała szukać koalicjanta. 

— Przegrana w wyborach Małgorzaty Mańki-Szulik w Zabrzu była spowodowana przede wszystkim błędami w kampanii wyborczej. Urzędująca prezydent nie słuchała swoich doradców. — powiedział profesor Jan Kaźmierczak.


Nowym prezydentem Zabrza została Agnieszka Rupniewska z Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła w 2. turze blisko 58 procent głosów. Małgorzata Mańka-Szulik rządziła miastem od 18 lat.

W Łazach po raz piąty walkę o fotel burmistrza wygrał Maciej Kaczyński. W drugiej turze wyborów samorządowych otrzymał ponad 67 procent głosów. 

— Wiele inwestycji zawartych w programie wyborczym jest już rozpoczętych lub są na etapie procedury przetargowej — mówi Maciej Kaczyński.


Maciej Kaczyński zwyciężył w Łazach z Krzysztofem Furmanem. Ten ostatni przekonał do siebie niemal 33 procent mieszkańców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych wyniosła 44,06%, podała Państwowa Komisja Wyborcza.

— Niska frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych wynika przede wszystkim z nieodpowiedniej edukacji społeczeństwa w kwestii ważności tej elekcji — powiedział profesor Jan Kaźmierczak z Politechniki Śląskiej.

Jak dodał ważne jest, by ludzie zrozumieli, że wybory samorządowe dotyczą ich bezpośrednio. 


Profesor Jan Kaźmierczak zwrócił uwagę, że do tych wyborów nie poszło wielu młodych ludzi, jak stało się to 15 października.


W województwie śląskim głosowało 41,93 procent uprawnionych.

Autorzy: Agnieszka Loch, Piotr Pagieła /rs/Radio Katowice / Audycje / Wybory
Wybory
 
 
 
 

Ważne informacje o wyborach samorządowych w 2024 roku.

Zobacz także Wybory

Zobacz więcej : 286 - Wybory
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA