Radio Katowice
Wybory samorządowe. Znamy pierwsze sondażowe wyniki
07.04.2024
21:00:00

fot. PAP/aut. Jakub Kaczmarczyk

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało największe poparcie w wyborach samorządowych wśród ogólnopolskich komitetów - 33,7 procent głosów wyborców. Tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP Info, Polsat News i TVN24.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,9 procent, na trzecim - Trzecia Droga z poparciem na poziomie 13,5 procent, a na czwartym - Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,5 procent. Lewica uzyskała 6,8 procent głosów.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do sejmików wojewódzkich. Według sondażu Exit poll, opublikowanego po godzinie 21.00, ugrupowanie otrzymało 33,7% głosów. To najlepszy wynik w kraju.

Jak mówi były wojewoda śląski, poseł Jarosław Wieczorek z PiS - wstępne wyniki pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.


Na drugim miejscu w wyborach do sejmików wojewódzkich znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 31,9 procent.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku — mówi poseł Koalicji Obywatelskiej ze Śląska Wojciech Saługa.


Trzecie miejsce  w wyborach do sejmików wojewódzkich zajęła Trzecia Droga z wynikiem 13,5 procent. Kolejno - 7,5 procent otrzymała Konfederacja. 6,8 komitet Lewicy oraz 2,7 procent Bezpartyjni Samorządowcy.

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 procent - wynika z wyników sondażu przeprowadzonego przez Ipsos.

Politolog - doktor Tomasz Słupik - mówił na antenie Radia Katowice,  że taka frekwencja to wynik mało satysfakcjonujący.


Katowice: Marcin Krupa wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta z wynikiem 66,5 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. 

Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa) uzyskał reelekcję na urząd prezydenta Katowic w pierwszej turze z poparciem 66,5 proc. wyborców - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Jeśli ten rezultat się potwierdzi, będzie to trzecia kadencja Krupy.

Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników, dotychczasowy prezydent Katowic podziękował za wsparcie w swoim sztabie wyborczym.


Jak dodał przewodniczący Rady Miasta w Katowicach, Maciej Biskupski, mieszkańcy ponownie zaufali swojemu prezydentowi.


W wyścigu o fotel prezydenta Katowic oprócz urzędującego prezydenta miasta wystartowało jeszcze czterech kandydatów. Według sondażu exit poll Leszek Piechota (KW Prawo i Sprawiedliwość) otrzymał 9,7 proc., Dawid Durał (KWW Katowice 2050) 9,4 proc., Marek Strzałkowski (KWW Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz) 7,3 proc., a Jacek Budniok (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) 7,1 proc.

Według sondażu frekwencja w Katowicach wyniosła 46,4 proc.

Karierę samorządową Krupa rozpoczął w 2006 r., dostając się do Rady Miasta Katowice. W kolejnej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta w gabinecie Piotra Uszoka. Prezydentem Katowic został w 2014 r. W drugiej turze uzyskał 71,31 proc. poparcia. Pokonał kandydata PiS Andrzeja Sośnierza. Startował wówczas z KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Dopiero cztery lata później do nazwy komitetu dodano jego imię i nazwisko.

W 2018 r. PiS nie wystawiło kandydata na urząd prezydenta Katowic. Prezes Jarosław Kaczyński oficjalnie poparł Krupę. Ten uzyskał reelekcję w pierwszej turze, otrzymując 55,41 proc. głosów. Drugi rezultat osiągnął Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej (24,11 proc.). Układ sił w Radzie Miasta Katowice podczas kadencji kilka razy ulegał zmianie, ale współpraca Forum Samorządowego i PiS ostatecznie zakończyła się pod koniec grudnia 2023 r., dwa tygodnie po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska. Ze stanowiska wiceprezydenta został odwołany Mariusz Skiba (PiS), a zastąpił go Makowski. W związku z tym KO nie wystawiła własnego kandydata na prezydenta w tegorocznych wyborach samorządowych. Zamiast tego poparła Krupę. Tak samo jak Nowa Lewica, której lider w Katowicach Jerzy Woźniak jest wiceprezydentem w jego gabinecie, a przedstawiciele jego partii znaleźli się na listach KO do rady miasta.

W Częstochowie frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 39.53%.

Na terenie częstochowskiej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej 37.53%. Obejmuje on miasto Częstochowa i powiat oraz teren Kłobucka, Myszkowa i Lublińca. Na godzinę 17.00 najwyższa frekwencja odnotowana została w Niegowej (55.71%), a najniższa w Ciasnej (24,40%). Częstochowska delegatura PKW odnotowała do tej pory dwa poważne incydenty. Pierwszy, to pijana przewodnicząca jednej z komisji wyborczych w Częstochowie. Została odwołana. Do drugiego zdarzenia doszło w Poraju, gdzie wyborca potargał karty do głosowania. Obiema sprawami zajmuje się policja.

W Częstochowie druga tura odbędzie się pomiędzy Krzysztofem Matyjaszczykiem z Lewicy, który otrzymał 30,4 procent głosów i Moniką Phorecką z PiS, na którą głosowało 27,5 procent wyborców.

W gminach Mstów, Ciasna, Boronów i Herby na wójta gminy kandyduje po jednej osobie, co oznacza, że wyborcy na kartach do głosowania odpowiadają "tak” lub "nie”. W Herbach do rady na 15 miejsc kandyduje 15 chętnych.

W Gliwicach druga tura w wyborach na prezydenta miasta odbędzie się pomiędzy Katarzyną Kuczyńską-Budką z Koalicji Obywatelskiej, na którą głosowało 41,8 procent mieszkańców i Mariuszem Śpiewokiem z KWW Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, z wynikiem 24,2 procent.

Wg. danych dotyczących frekwencji w dzisiejszych wyborach samorządowych w powiecie cieszyńskim, do godz. 17.00 zagłosowało 37,50 proc. mieszkańców.

Najniższa frekwencja utrzymuje się w Wiśle – 29,18 proc., a najwyższa w Istebnej – 45,46 proc. Powyżej 40 procent zanotowano także w gminach Dębowiec, Zebrzydowice i Chybie.Autorzy: Andrzej Ochodek, Krzysztof Słabikowski /iar/pg/(PAP)Radio Katowice / Audycje / Wybory
Wybory
 
 
 
 

Ważne informacje o wyborach samorządowych w 2024 roku.

Zobacz także Wybory

Zobacz więcej : 286 - Wybory
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA