Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z Barbarą Olejnik-Sobczyk, p.o. dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach
05.04.2024
07:35:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Piątek jest ostatnim dniem, w którym kandydaci w wyborach samorządowych mogą przekonywać do oddania na siebie głosu. Od północy w sobotę zacznie się cisza wyborcza. 

Szefowa katowickiej delegatury KBW: zmiany w obwodowych komisjach wyborczych mają usprawnić działanie.

— Mieszkańcy województwa śląskiego w miastach na prawach powiatu otrzymają trzy karty do głosowania. Będzie to karta na prezydenta miasta, na radnego do rady miejskiej i do sejmiku. Natomiast mieszkańcy pozostałych miejscowości otrzymają cztery karty, bo otrzymają jeszcze kartę do rady powiatu. — wyjaśnia przed planowaną na 7 kwietnia pierwszą turą wyborów samorządowych Barbara Olejnik-Sobczyk, pełniąca obowiązki dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach. 

Barbara Olejnik-Sobczyk przypomina, że w niedzielnych wyborach obowiązuje zasada "jedna karta, jeden krzyżyk". Żeby głos był ważny, można oddać tylko jeden na każdej z kart.

Co w sytuacji, kiedy kandydaci rezygnują, a widnieją na karcie do głosowania? Aby zapobiec sytuacji, że ktoś jest niedoinformowany, komisje obwodowe będą informować wyborców, że dana osoba na liście jest wykreślona. Poza tym będą zamieszczone obwieszczenia komisji wyborczych, które będą odwzorowywać kartę i wskazywać, która osoba jest wykreślona, tłumaczy p.o. dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.

Barbara Olejnik-Sobczyk ma nadzieję, że "w środę będziemy po całej akcji wyborczej". 

— Musimy zebrać wyniki z całego województwa. Na pewno ostatnimi wynikami, które do nas spłyną, to będą wyniki do sejmiku. Myślę, że we wtorek wydamy obwieszczenie komisarza wyborczego o wynikach wyborów w województwie, jeśli chodzi o radnych. W przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów, część skończy się na pierwszej turze wyborów, ale część będzie mieć drugą turę 21 kwietnia. — mówi gość Radia Katowice.

W wyborach samorządowych w 2018 roku mieliśmy do czynienia z dwiema obwodowymi komisjami wyborczymi w lokalach wyborczych. Zadaniem pierwszej było przeprowadzenie głosowania, a zadaniem drugiej ustalenie wyników. Po nowelizacji kodeksu wyborczego, tym razem działać będzie tylko jedna komisja. Gość Radia Katowice ma nadzieję, że to usprawni działanie. 

— W 2018 roku bardzo długo trwało przekazanie dokumentów z pierwszej komisji do drugiej komisji, która miała sporządzić protokół. Ponieważ teraz będzie to robiła ta sama komisja, członkowie będą mieli wiedzę co się działo w ciągu dnia i jak wyglądała sytuacja. Łatwiej będzie sporządzić protokół końcowy, wyjaśnić w protokole ewentualne sytuacje. O ile w 2018 roku pierwsze komisje do delegatury w Katowicach spłynęły o godzinie siódmej rano w poniedziałek, liczymy że dotrą do nas tym razem wcześniej. — komentuje Barbara Olejnik-Sobczyk.

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić?

Gość Radia Katowice przypomina, że w nocy z piątku na sobotę zaczyna obowiązywać cisza wyborcza. 

— Nie wolno w tym momencie prowadzić żadnej kampanii wyborczej. Cisza wyborcza powinna zapanować również w mediach społecznościowych. Wszelka możliwość dodawania informacji do znajdujących się tam komunikatów powinna być zablokowana. Nie powinno się lajkować tych wiadomości. Dużo zależy od operatorów informatycznych, którzy opiekują się tymi stronami. Powinni dopilnować, żeby wyborcy już niczego nie mogli dopisać. — mówi p.o. dyrektora katowickiej delegatury KBW.

Jak mówi Barbara Olejnik-Sobczyk, polubienie postu to "w pewnym sensie złamanie ciszy wyborczej".

— Takie sytuacje zgłasza się do organów ścigania. Podobna sytuacja dotyczy pojazdów, które poruszają się w sobotę lub niedzielę z różnymi bannerami zamieszczonymi na sobie. Również powinny pozostać w jednym miejscu. Tam, gdzie zostały ulokowane w piątek. — dodaje  Barbara Olejnik-Sobczyk.

Już w najbliższą niedzielę wybierać będziemy lokalne władze. Na jakich zasadach odbywa się głosowanie, gdzie i w jaki sposób prawidłowo oddać głos, a także kiedy można spodziewać się wyników dla województwa śląskiego? Z Barbarą Olejnik-Sobczyk pełniącą obowiązki dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach rozmawia Paweł Nadrowski.
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Zobacz więcej : 21 - Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA