Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Arcybiskup Adrian Galbas wypowiedział się o sytuacji w diecezji sosnowieckiej
22.03.2024
15:37:00

Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest przedsionkiem piekła i jest całkowicie zdegenerowana moralnie i duchowo jest, delikatnie mówiąc, daleko idącym uproszczeniem – powiedział metropolita katowicki abp Adrian Galbas, który jest też administratorem tej diecezji.

Diecezje nie grzeszą ani nie popełniają przestępstw, grzeszą i przestępstwa popełniają ludzie – podkreślił arcybiskup, który podczas piątkowej rozmowy na antenie Radia eM był pytany m.in. o śmierć młodego mężczyzny w mieszkaniu zajmowanym przez księdza jednej z sosnowieckich parafii.

Abp Galbas wyraził współczucie rodzinie zmarłego i zapewnił o swoje modlitwie.

Pytany, co wydarzyło się w mieszkaniu należącym do parafii, odpowiedział, że jest pierwszym, który chciałby poznać wszystkie okoliczności tej sprawy, a przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie, czy jest bezpośredni związek między księdzem z diecezji sosnowieckiej a tą śmiercią, a jeżeli tak, to jaki.

W zależności od tego, jaka będzie odpowiedź na to pytanie, takie będą podejmowane konkretne decyzje kanoniczne, oczywiście także te związane z cywilnym wymiarem sprawiedliwości” – zaznaczył.

Pytany o to i o inne wydarzenia, do których dochodziło w ostatnich miesiącach w diecezji sosnowieckiej i które stały się głośne w mediach, arcybiskup ocenił, że "każde z tych wydarzeń było oddzielne i łączenie ich jest pójściem na skróty".

Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw. Grzeszą ludzie i przestępstwa popełniają ludzie. Grzesznik musi się skonfrontować ze swoim grzechem, nawrócić się, opamiętać się, naprawić popełnione zło, a jeżeli jego grzech jest jednocześnie przestępstwem – czy to przestępstwem kanonicznym, czy przestępstwem w świetle prawa cywilnego, czy jednym i drugim – musi dodatkowo ponieść karę” – podkreślił i dodał, że dotyczy to zarówno świeckich, jak i duchownych.

Abp Galbas przekonywał, że zarówno w diecezji sosnowieckiej, jak w całym Kościele są grzesznicy i ludzie święci.

Mówienie, że to jest diecezja, która jest przedsionkiem piekła i całkowicie zdegenerowana moralnie, duchowo, a najbardziej zdegenerowani oczywiście są duchowni, i że należałoby ją w związku z tym skasować i pozałatwiać sprawę, jest, mówiąc delikatnie, daleko idącym uproszczeniem” – powiedział hierarcha, który wyraził nadzieję, że diecezja będzie miała na stałe nowego biskupa.

W środę służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Przybyli na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego mężczyznę. Jego życia nie udało się uratować.

W czwartek Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności zgonu. Postępowanie jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

To kolejna tragedia, która wydarzyła się w sosnowieckim Kościele w ostatnich kilkunastu miesiącach. W czwartek sosnowiecka prokuratura poinformowała o umorzeniu śledztw w sprawie śmierci w tym mieście diakona i księdza w marcu ubiegłego roku. W prowadzonym postępowaniu śledczy ustalili, że ksiądz zabił diakona, oddając do niego sześć strzałów z rewolweru i zadając wiele ciosów nożem. Potem popełnił samobójstwo. Obaj duchowni pełnili posługę w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP.

Kilka miesięcy temu diecezją sosnowiecką wstrząsnął skandal obyczajowy po publikacji przez "Gazetę Wyborczą" artykułu o zdarzeniach, do których doszło w sierpniu 2023 r. w mieszkaniu księdza Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. "GW" opisała ją jako imprezę o charakterze seksualnym, która wymknęła się spod kontroli. Gdy jeden z uczestników spotkania stracił przytomność, inny wezwał pogotowie, ale ratowników nie chciano wpuścić do środka.

Ostatecznie na miejsce wezwano policję. Po jej interwencji ratownicy mogli zająć się nieprzytomnym. W styczniu br. ksiądz Tomasz Z. został aresztowany m.in. pod zarzutem przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenia pomocy oraz udzielania narkotyków.

W październiku 2023 r. nuncjatura Apostolska poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Administratorem diecezji sosnowieckiej został mianowany metropolita katowicki abp Adrian Galbas.


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA