Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Stabilność ochrony zdrowia. Rozmowa dnia z minister Izabelą Leszczyną
08.03.2024
07:45:00

Jak zbudować stabilność ochrony zdrowia? To jedno z pytań, które towarzyszy IX Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, który do dziś włącznie odbywa się na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. 

W Dniu Kobiet porozmawiamy też o Tygodniu Zdrowia Kobiet i towarzyszącej mu profilaktyce. Minister zdrowia zapytamy również o sejmowe prace nad projektami dotyczącymi aborcji. 

Gościem Radia Katowice jest jedna z uczestniczek wydarzenia - minister zdrowia Izabela Leszczyna.

03-08 Gość – I. Leszczyna


Gościem Radia Katowice jest Izabela Leszczyna ministra zdrowia. Dzień dobry.

Dzień dobry Państwu.

Spotykamy się na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, które trwa -do dzisiaj włącznie- w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pani jest jedną z prelegentek. Na sesji otwarcia: „Liderzy zmian” jednym z zagadnień było: „Jak zbudować stabilność systemu ochrony zdrowia?”. No właśnie, jak? Na ile lat to zadanie?

To właściwie jest niekończące się zadanie, bo stabilności nie da się zagwarantować na przyszłość, ona musi być zagwarantowana w każdym momencie. To co wybrzmiało, właściwie z ust wszystkich liderów w systemie ochrony zdrowia, wszystkich właściwie uczestników kongresu, to że podstawą powinna być profilaktyka. Ja jestem ministrem zdrowia, ale niestety jest trochę tak, że ministerstwo zdrowia zajmuje się leczeniem chorób, czyli może powinno się nazywać ministerstwem choroby. Tego nie chcemy oczywiście, chcemy być ministerstwem zdrowia, ale warunek jest jeden: musimy postawić na profilaktykę, musimy sprawić żeby społeczeństwo było zdrowsze. My ciągle w stosunku do naszych sąsiadów zachodnich jesteśmy bardziej chorzy. Mniej inwestujemy w swoje zdrowie, ale nie myślę tylko o pieniądzach publicznych, o naszych składkach -tu też wciąż jesteśmy jednak trochę z tyłu za zachodnimi krajami Unii Europejskiej-, ale myślę też o tym co sami możemy dać sobie i swojemu zdrowiu, czyli: aktywny tryb życia, dobra dieta, niejedzenie fast foodów, niepicie słodzonych, gazowanych napojów, bo to wszystko jest niezdrowe. Badania wszystkie mówią, że w gruncie rzeczy każdy z nas odpowiada w 60% za stan swojego zdrowia. Co to znaczy? To znaczy, że możemy naprawdę bardzo dużo zrobić sami dla siebie i wtedy ten system -oczywiście dobrze zorganizowany, z dobrymi lekarzami, z dobrymi programami lekowymi, z dostępem do najnowszych technologii medycznych- byłby w stanie zaopiekować się tymi z nas, którzy naprawdę tego potrzebują, którzy są chorzy.

O profilaktyce też za chwilę porozmawiamy szerzej, w ramach Tygodnia Profilaktyki Kobiet, ale najpierw jeszcze sprawy bieżące. Dopiero 11 kwietnia będą procedowane w Sejmie projekty dotyczące aborcji. Tak zdecydował marszałek Szymon Hołownia. Tłumaczy to kampanią wyborczą. To jest dobra decyzja czy zła decyzja?

Właściwie trudno oceniać ją w kategoriach dobra czy zła. Zapadła i trudno już z nią dzisiaj dyskutować. Ja rozumiem wszystkie kobiety, które kiedyś wychodziły z parasolkami, później głosowały na „Koalicję 15 października”, właśnie dlatego między innymi, że chciały żeby prawa kobiet były przestrzegane, respektowane. Właściwie zdecydowana większość społeczeństwa -pokazują to wszystkie badania- uważa, że prawo antyaborcyjne w Polsce jest zbyt restrykcyjne, więc wydaje się, że polityczki, politycy nie mają innego wyjścia tylko muszą przedyskutować tę zmianę i poddać ją pod głosowanie.

Cztery projekty będą 11 kwietnia procedowane. Tymczasem Donald Tusk w pierwszej połowie stycznia w wywiadzie dla trzech telewizji przyznał, że niezależnie od losów ustawy dotyczącej aborcji, trwają prace nad konkretnymi rekomendacjami i procedurami dla lekarzy dotyczącymi terminacji ciąży. Takowe ma opracować ministerstwo zdrowia wraz z ekspertami. Na jakim to jest etapie? 

W zasadzie na etapie końcowym. Co my robimy? Oczywiście w ministerstwie zdrowia nie trwają prace nad liberalizacją prawa aborcyjnego, bo to są ustawy poselskie, one są w Sejmie. Natomiast my pracujemy nad zmianami, w tak zwanych ogólnych warunkach umów z podmiotami leczniczymi, czyli ze szpitalami, w których chcemy bardzo wyraźnie zapisać, że jeśli oddział ginekologiczno-położniczy ma kontrakt z NFZ-em, to znaczy że musi zagwarantować swoim pacjentkom dostęp do wszystkich świadczeń, jakie są w tzw. koszyku świadczeń. Jednym z tych świadczeń jest terminacja ciąży, czyli przerwanie ciąży, z dwóch powodów zapisanych w ustawie. Jeden powód to jest zagrożenie dla zdrowia lub życia matki. Drugi powód jest wtedy gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa. Często niestety w polskich szpitalach zdarza się tak, że lekarz chowa się niejako za klauzulę sumienia, mówiąc że on aborcji nie dokonuje. Ja chcę tylko wtedy powiedzieć, jako regulator, że dyrektor takiego szpitala ma obowiązek zapewnić dostęp do wszystkich świadczeń, bo inaczej straci kontrakt z NFZ-em. Taka jest nasza umowa. Mówimy: płacimy wam za świadczenia, macie obowiązek zapewnić dostęp do wszystkich świadczeń. Jeśli polskie prawo przewiduje terminację ciąży w tych dwóch dramatycznych przypadkach, to po prostu dany oddział ginekologiczny ma obowiązek zapewnić obecność takiego lekarza, który będzie ratował życie pacjentki.

Tutaj jeszcze cytat z premiera Donalda Tuska ze wspomnianego wcześniej wywiadu: „Chcemy, by radykalnie zmieniła się praktyka postępowania w polskich szpitalach. By lekarze mieli pełną świadomość, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo kobiet.”. Pani minister wspomniała, że to jest już na końcowym etapie. Czy to jest kwestia tygodni, miesięcy? Kiedy możemy się spodziewać?

Na pewno tygodni.

Pytanie mam jeszcze odnośnie profilaktyki. W tym roku Dzień Kobiet zmienił się w cały Tydzień Kobiet, konkretnie ich zdrowia. Profilaktyka ma niezmiennie duże znaczenie. Kładą państwo, jako resort zdrowia, szczególny nacisk na konieczność badań -patrząc na to co do tej pory pojawiało się w mediach społecznościowych w trakcie tygodnia- mammograficznych, ale również cytologicznych.

Rzeczywiście jest tak, że ministerstwo zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia w tym roku promujemy Święto Kobiet - Tygodniem Zdrowia Kobiet. Zarówno ja, ale przede wszystkim nasi eksperci, lekarze, nagrali cały szereg filmików mówiących o tym, co to znaczy zdrowo żyć, co to znaczy dbać o siebie. Ja zachęcam wszystkie kobiety, dziewczyny, seniorki, wszystkie panie do tego, żeby dbając o całą rodzinę -bo zwykle tak jest, że to kobieta dba o rodzinę, pamięta o tym, że dziecko trzeba zaszczepić, że męża w pewnym momencie trzeba na siłę wysłać do lekarza bo sam często o tym nie pomyśli niestety- żeby kobiety w tym tygodniu pomyślały o sobie, pomyślały o swoim zdrowiu, o swoim życiu. Jest dostępna bezpłatna mammografia, dostępna bezpłatna cytologia w określonych przedziałach wiekowych. Zadbajmy o siebie! Idźmy do lekarza pierwszego kontaktu, sprawdźmy kiedy robiłyśmy sobie w ogóle jakiekolwiek ostatnie badania. Jeśli mamy dzieci w wieku 11-12-13 lat zaszczepmy je przeciwko wirusowi HPV. W tym całym tygodniu jest taki ekstra dzień dla ekstra faceta, ponieważ nasi mężczyźni, nasi partnerzy, mężowie także powinni o siebie zadbać. Proponujemy im choćby pakiet badań: Profilaktyka 40+ gdzie można sobie zrobić podstawowe badania, w tym między innymi badania PSA i także inne, które wykluczają na przykład we wczesnym stadium choroby nowotworowe. Niestety bardzo, bardzo częste. 

Tydzień Zdrowia Kobiet trwa do 11 marca, ale o profilaktyce, jak słyszymy, warto pamiętać nie tylko od święta. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna była gościem Radia Katowice. Dziękuję pięknie. 

Bardzo dziękuję. Wszystkiego dobrego dla wszystkich dziewczyn, kobiet, i dla panów też.


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA