Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości sportowe
Jubileuszowa Gala 60-lecia GKS-u Katowice
01.03.2024
11:53:00

Tadeusz Musioł

Podczas wyjątkowej gali GKS-u Katowice z okazji 60. urodzin Klubu wyróżniono najznamienitsze postacie całego środowiska związanego z wielosekcyjną GieKSą.

"GKS młody, śląski klub, potężny i wspaniały..." - te słowa rozpoczęły uroczystą galę jubileuszową GKS-u Katowice z okazji jego sześćdziesięciolecia, która miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wśród gości zgromadzonych w auli MCK było wielu byłych i obecnych sportowców oraz trenerów GKS-u, w tym klubowe legendy. Uroczystość uświetniła obecność Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.

Jubileuszową uroczystość rozpoczęło nadanie klubowi GKS Katowice nowego sztandaru i przekazanie go prezesowi Klubu Krzysztofowi Nowakowi przez prezydenta Marcina Krupę. - W perspektywie niecałych 160 lat Miasta Katowice sześćdziesięciolecie GKS-u Katowice to znaczący czas dla rozwoju naszego miasta. To klub, który pełni ważną rolę w naszym mieście i dostarcza nam wielu radości, choć nie brakowało także chwil trudnych. Herb miasta i herb GKS-u Katowice są ze sobą absolutnie nierozłączne. To, co dzisiaj robimy dla Klubu, czyli budowa nowego zaplecza sportowego, pozwala mieć nadzieję, że GKS Katowice nie spocznie na laurach i będzie coraz więcej znaczy na sportowej mapie Polski i Europy. Trzymam za to kciuki, bo wiem, że zapał i entuzjazm są olbrzymie - powiedział ze sceny Prezydent Miasta Katowice, który w dalszej części gali przedstawiał perspektywy stojące przed klubem w kontekście powstającego stadionu miejskiego i hali sportowej.

- Czuję na swoich barkach ciężar odpowiedzialności i oczekiwań, ale także wielkich sukcesów Klubu w dawnych i ostatnich lat. Ten rok przyniósł mi dawkę ważnych doświadczeń i lekcji. Czekają nas strategiczne rozmowy dotyczące rozwoju klubu, a gwarantem sukcesu jest zgoda wszystkich środowisk skupionych wokół GKS-u Katowice. Należy opracować strategię sportową, biznesową i marketingową, która ustanowi GKS Katowice najmocniejsza marką w naszym mieście i nad nią musimy mocno pracować - mówił prezes GKS GieKSa Katowice S.A. Krzysztof Nowak, który podsumował także rok 2023 w wykonaniu każdej z klubowych sekcji.

Po wypowiedzi prezesa GKS-u Katowice nadszedł czas na wystąpienie przedstawicieli najważniejszych związków sportowych w Polsce: prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Mirosława Minkiny, wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli, wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Wojciecha Cygana, prezesa Pierwszej Ligi Piłkarskiej Marcina Janickiego, wiceprezesa Polskiej Ligi Siatkówki Wiesława Kozieła, prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzeja Suprona i sekretarza generalnego Międzynarodowej Federacji Szachowej Łukasza Turleja. Wspomniani wyżej działacze sportowi zgodnie życzyli wielosekcyjnej GieKSie dalszych lat pomyślności i sukcesów w wielu dyscyplinach sportu.

Najważniejszym punktem gali była ceremonia wręczenia medali 60-lecia GKS-u Katowice, przyznanych przez Zarząd Klubu, którego intencją było uhonorowanie wielu pokoleń i przedstawicieli wielu dyscyplin, a także dostrzeżenie wielu środowisk, które wspólnie tworzyły GKS Katowice od 1964 roku i uhonorowanie całej społeczności Klubu. Z tej racji medal 60-lecia przyznano kibicom GKS-u Katowice; wkrótce po wręczeniu wyróżnienia rozpoczęła się licytacja tego medalu wśród uczestników gali. Dochód z licytacji medalu 60-lecia dla kibiców GieKSy był przeznaczony na działalność Domu Aniołów Stróżów. W trakcie tej ceremonii zaprezentowano filmową opowieść o historii Klubu, której narratorem był Tomasz Pikul, autor wielotomowej monografii GKS-u Katowice.

Podczas gali przyznano uroczyście nagrody w plebiscycie Złote Buki 2023 dla najlepszych sportowców i sportowczyń minionego roku.

Laureatami 16. edycji tego plebiscytu zostali: Kinga Seweryn (piłkarka roku), John Murray (hokeista roku), Sebastian Bergier (piłkarz roku), Bartosz Mariański (siatkarz roku) i David Navara (szachista roku), a za wydarzenie roku 2023 uznano drugi z rzędu tytuł mistrzowski hokeistów GKS-u Katowice. Na koniec laureatem pierwszego medalu 60-lecia ogłoszono legendarnego piłkarza GKS-u Katowice Jana Furtoka. Wszyscy zgromadzeni w auli MCK wielkimi owacjami podziękowali byłemu piłkarzowi, trenerowi i prezesowi Klubu za jego wkład w historię GKS-u.

Wyróżnieni medalami 60-lecia GKS-u Katowice:

- Gerard Rother

- Franciszek Sput

- Eugeniusz Pluta

- Lechosław Olsza

- Jacek Góralczyk

- Maksymilian Lebek

- Henryk Reguła

- Kordian Jajszczok

- Hubert Sitko

- Stefan Dziadkiewicz

- Andrzej Tkacz

- Sylwester Wilczek

- Roman Bierła

- Andrzej Supron

- Barbara Kral-Olsza

- Henryk Fabian

- Leszek Bandach

- Krystyna Rachel-Świrska

- Grażyna Staszak

- Barbara Piecha

- Piotr Piekarczyk

- Krzysztof Zając

- Henryk Górnik

- Władysław Żmuda

- kibice GKS-u Katowice

- Janusz Jojko

- Andrzej Lesiak

- Wojciech Spałek

- Marek Świerczewski

- Marek Koniarek

- Piotr Świerczewski

- Dariusz Grzesik

- Jerzy Kapias

- Jerzy Wijas

- Kazimierz Węgrzyn

- Marek Trybuś

- Janusz Strzempek

- Zapaśniczy Uczniowski Klub Sportowy GKS Katowice

- Hetman GKS Katowice

- Grzegorz Masternak

- Michał Tworuszka

- Mirosław Widuch

- Henryk Grzegorzewski

- Jan Żurek

- Jacek Gorczyca

- Adrian Napierała

- Grzegorz Goncerz

- Rafał Górak

- Patrycja Czaplińska-Kowalska

- Wojciech Andrzejewski

- Mariusz Saratowicz

- Monika Bajka

- Grzegorz Słaby

- Bartosz Mariański

- Jacek Płachta

- Karolina Koch

- drużyna hokejowych mistrzów Polski

- drużyna piłkarskich mistrzyń Polski

- Prezydent Marcin Krupa

- Jan Furtok

Autor: mat. pras./GKSKatowice.


Zobacz także Wiadomości sportowe

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA