Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Dobre warunki turystyczne w górach. Coraz mniej stoków pracuje
21.02.2024
11:18:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oceniają warunki pogodowe w górach na dobre. 

Powyżej 1000 metrów wieje słaby wiatr, a temperatura jest ujemna. Jednak, jak podkreśla ratownik dyżurny Łukasz Dunat, podróżując w wyższe partie gór trzeba się przygotować na warunki zimowe.


Wybierając się na wycieczkę w góry warto zadbać o naładowaną baterię w telefonie oraz pobrać aplikację Ratunek, dzięki której Ratownicy szybko poznają lokalizacje osoby wzywającej pomoc.

Na północnych stokach Babiej Góry w pokrywie śnieżnej powstała szczelina o długości kilkudziesięciu metrów. Zdaniem przyrodników z Babiogórskiego Parku Narodowego, to nic innego jak zaczątek lawiny. Uspokajają zarazem, że w tym rejonie nie ma szlaków, nie istnieje zatem bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Ważne jest, aby nie schodzić z wyznaczonych szlaków. Ratownicy GOPR apelują o rozwagę podczas górskich wycieczek zarówno pieszych, jak i narciarskich. W rejonie Babiej Góry obowiązuje ogłoszony przez GOPR pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono niskie i występuje na bardzo stromych stokach, głównie w żlebach, zagłębieniach oraz miejscach za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu.

Beskid Sport Arena w Szczyrku i Cieńków w Wiśle, to kolejne ośrodki narciarskie w naszym regionie, które ogłosiły zamknięcie tras ze względu na warunki atmosferyczne. Na kilku beskidzkich stokach można jednak wciąż cieszyć się białym szaleństwem. 

Narciarze wciąż korzystają z wyciągu Świniorka w Brennej. W Szczyrku da się szusować z kolei w stacji Mountain Resort i w kompleksie Centralnego Ośrodka Sportu na Skrzycznem. W Wiśle wciąż można jeździć na Klepkach, Siglanach, Soszowie Stoku i Nowej Osadzie. Czynne też są niektóre trasy w masywie Pilska, w tym ta najdłuższa Pilsko - Hala Szczawiny. Choć w Istebnej zamknięta jest stacja narciarska Zagroń, wciąż działa, położony po sąsiedzku Złoty Groń. Nie pojeździmy już, przynajmniej na razie, na bielskim Dębowcu i na Czantorii w Ustroniu. W obu tych miejscach śniegu nie ma, ale warto podkreślić, że działają wyciągi krzesełkowe co też może stanowić atrakcję dla turystów.

Z uwagi na zmieniające się warunki atmosferyczne warto każdorazowo, przed wybraniem się na stok, sprawdzić jego kondycję na stronie internetowej ośrodka.

Autorzy: Dawid Damszel, Michał Przypadło /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA