Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z wiceprezydentem Bogumiłem Sobulą
01.12.2023
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Od 1 grudnia w Katowicach parkowanie pojazdów odbywa się według nowych zasad. 

Strefa płatnego parkowania rozszerzyła się poza centrum i obowiązuje także w Zawodziu, na osiedlu Paderewskiego czy Koszutce. O plusach i minusach tego rozwiązania porozmawiamy z wiceprezydentem Katowic Bogumiłem Sobulą rozmawia Piotr Pagieła.


Państwa i moim gościem jest wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula. Kłaniam się panie prezydencie.

Witam serdecznie. Dzień dobry.

Zanim weszliśmy do studia powiedział pan, że „najdejszła wiekopomna chwila”, tak jak klasyk mówił. 41,5 minuty temu ta wiekopomna chwila nadeszła, czyli rozszerzony został system płatnego parkowania w Katowicach. Wszystko się udało?

Panie redaktorze czy to jest wiekopomna chwila? Myślę, że to jest jakiś formalny, istotny punkt na tej mapie drogowej, którą wspólnie z mieszkańcami Katowic i regionu przeszliśmy. System był konstruowany i przygotowywany od kliku lat z udziałem mieszkańców. Był modyfikowany, jego założenia, na podstawie konsultacji społecznych. Czy wszystko się udało? Mieszkańcy osądzą. Myślę, że jak w każdym tak skomplikowanym systemie będzie taki „okres chorób wieku dziecięcego”. Myślę, że płynnie w ciągu najbliższych kilku dni ten system zacznie działać. To co jest do dopracowania będzie dopracowane.

Wejdę panu w słowo. Parkomat przed Radiem Katowice, róg Ligonia i Królowej Jadwigi, oklejony czarną folią. Co mają zrobić ci ludzie, którzy przyjechali do pracy powiedzmy na 7:30, pracują do 15:30, chcą zapłacić a parkomat nieczynny. Mają biegać po całych Katowicach w poszukiwaniu?

Nie panie redaktorze. Mamy 400 takich nowych urządzeń, które wczoraj jeszcze nie mogły funkcjonować, dlatego że stawki były inne. W ciągu nocy zdecydowana większość z nich, myślę ok. 90%, została uruchomiona i przygotowana do funkcjonowania. Jeżeli ktoś dzisiaj zaparkuje, a nie jest mieszkańcem Katowic i nie ma parkingowej karty mieszkańca, w tych miejscach po prostu nie będzie płacił. Ten system się płynnie rozkręca. Myślę, że za 2-3 dni wszystko będzie funkcjonowało sprawnie. Nie da się tak dużej infrastruktury uruchomić zdalnie, zewnętrznie. Każde urządzenie musi być fizycznie obsłużone. Nie możemy tego zrobić wciskając jeden magiczny guzik. Wymaga to troszkę czasu.

A nie powinno tak być?

To jest pytanie do technologów, do inżynierów.

Nie, to jest pytanie do pana, bo to wy robiąc zamówienie na ten system, wiedzieliście jakie są parametry techniczne.

Oczywiście i urządzenia, które funkcjonują na rynku, mają taką a nie inną funkcjonalność. Nie odbiega ona w znaczny sposób od tego co było tutaj zainstalowane do tej pory. Myślę, że – tak jak powiedziałem – w ciągu kliku dni wszystko już będzie funkcjonowało tak, jak powinno. Nie da się jednym magicznym guzikiem odpalić tego systemu.

Panie prezydencie chce pan posłuchać opinii internautów na temat nowego systemu parkowania?

Oczywiście.

Celem wprowadzenia nowych zasad parkowania jest ograniczenie napływu pojazdów spoza Katowic do śródmieścia. Pozwoli to ograniczyć codzienne parkowanie w centrum miasta przez gości spoza miasta. Biznes pewnie się cieszy z tego powodu”. 

Rodzimy, myślę, tak. Ci którzy…

cieszy, że nie przyjadą do niego na przykład mieszkańcy Chorzowa załatwiać interesów?

A dlaczego mają nie przyjechać? Czy tylko samochodem można dojechać do tych miejsc i do śródmieścia Katowic? System transportu publicznego, torowiska tramwajowe, autobusy, kolej w naszym regionie jest jednym z najlepiej rozwiniętych w kraju.

Szczególnie jeśli chce się dojechać na przykład przyjechać z Bytomia. 

Panie redaktorze są miejsca…

Rozmawialiśmy o tym mniej więcej cztery tygodnie temu.

…są miejsca i kierunki, w których transport jest lepiej zorganizowany, są takie w których jest zorganizowany gorzej. Katowice są specyficznym punktem na mapie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, są centrum. Staramy się wyważyć interesy mieszkańców i naszych gości, interesariuszy, którzy tutaj mają załatwić swoje sprawy. Natomiast nie każdy musi załatwiać te sprawy wjeżdżając samochodem i parkując bezpośrednio pod obiektem, budynkiem, punktem, firmą, w której ma do załatwienia swoją sprawę. Proszę popatrzeć jak funkcjonują duże organizmy miejskie na zachodzie Europy. Tam transport samochodowy, transport indywidualny jest w odwrocie. To samo dzieje się w największych miastach Polski. Rozmawiałem ostatnio z kolegą z Poznania, który mi mówił: „Dlaczego tak późno zdecydowaliście się na te zmiany? My wprowadziliśmy je kilka lat temu i podstawowy wniosek mieszkańców jest taki – rozszerzcie strefę płatnego parkowania na nasze osiedle, na naszą ulicę, na nasz obszar miasta.”. Zobaczymy czy takie reakcje będą w Katowicach, ale ja ich nie wykluczam, wręcz uznaję je za prawdopodobne.

A te samochody, które mają sprawdzać czy płacimy za parkowanie, dzisiaj już wyruszą?

Tak. Ten system musi się skalibrować, jak to mówią fachowcy. Proszę się nie obawiać, „rzezi niewiniątek” nie będzie ani dziś, ani jutro, ani w ciągu najbliższych kilku dni. Nie jest dobrą sprawą by koncentrować się tylko na karaniu tych, którzy mają jakieś problemy czy techniczne, czy zapomnieli o tym żeby wnieść opłatę.

Ale samochód nie będzie pouczał, samochód sczyta i tyle.

Tak panie redaktorze, natomiast to my decydujemy o tym w jaki sposób organizowany jest ten system kontroli. Zapewniam, że zrobimy wszystko by, jak najrozsądniej, jak w najbardziej przyjazny sposób dla mieszkańców i użytkowników naszych ulic ten system uruchomić, i by płynnie on stał się czymś co ułatwia życie i funkcjonowanie, poruszanie się po naszym mieście a nie utrudniał.

To jeszcze jedna opinia internautów na temat właśnie opłat i egzekwowania tych opłat. Cytuję: „Czyli jak źle zaparkujesz to kartki z mandatem nie będzie a po roku z odsetkami do ściągania opłat przyjdzie komornik.”

Panie redaktorze i szanowny internauto, jeżeli jadę pociągiem, autobusem, tramwajem, to wiem czy wniosłem opłatę czy nie. Korzystam z usługi publicznej, którą ktoś oferuje. Jeśli parkuję w śródmieściu Katowic, w centrum miasta, w strefie płatnego parkowania i mam świadomość, że korzystam z usługi publicznej która jest płatna, to z całym szacunkiem, powinienem mieć tę elementarną wiedzę o tym czy zapłaciłem, czy nie zapłaciłem.  

A nie zdarza się panu czasem tak, że spotkanie przedłuży się o pół godziny a ten samochód jeździ i w ciągu 15 minut…

Korzystając z mobilnej płatności można przedłużyć opłatę i usankcjonować postój. Poza tym pojazd aby -tak to określę kolokwialnie- stwierdził czy sczytał, że postój danego pojazdu jest nieopłacony, musi dwukrotnie sprawdzić daną ulicę, dane miejsce w odstępie kilkunastu minut. A zatem jednokrotne stwierdzenie nie stanowi podstawy do tego żeby nałożyć opłatę za nieopłacony parking.

To jeszcze jedna sprawa. Zima się zbliża. Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni śnieżny armagedon. Opłaty poszły w górę a czy standard parkowania się poprawi? To znaczy czy w końcu będzie można w Katowicach zaparkować na odśnieżonych miejscach? 

Panie redaktorze w Katowicach można było parkować na odśnieżonych miejscach, natomiast z przyrodą nikt nie wygrał. Wiadomo, że dopóki tego śniegu nie wywieziemy ze śródmieścia, a można go na samochody ciężarowe załadować wyłącznie łopatami a nie sprzętem mechanicznym, nie ładowarkami bo nikt z tak dużym sprzętem w urbanizowany teren sprzętem nie wjedzie, wymaga to w związku z tym trochę czasu, więc dopóki tak się nie stanie to miejsca parkingowe, korzystanie z nich w sytuacjach ekstremalnych opadów, skrajnych, bardzo intensywnych…

A takie się zdarzają.

Oczywiście, że takie się zdarzają. Zdarzają się powodzie, zdarzają się burze, zdarza się grad. Pan redaktor stara się tutaj znaleźć w tym systemie dziurę w całym. Oczywiście taka państwa rola, natomiast ja mogę powiedzieć o tym, iż mam wielką satysfakcję w jaki sposób katowiczanki i katowiczanie współpracowali z nami w przygotowywaniu tego systemu. Dla mnie kluczowym był rok 2021, wtedy kiedy przeprowadziliśmy bardzo szerokie konsultacje społeczne. Za powiększeniem strefy, za podniesieniem opłat opowiedziało się, w zależności od miejsca przeprowadzenia konsultacji, od 75 do 95% katowiczan. Mieszkańcy czekają na ten system, mieszkańcy są do niego dobrze przygotowani. W tej strefie mamy 9 tys. miejsc parkingowych, w tej powiększonej strefie. Do wczoraj blisko 8 tys. abonamentów parkingowych dla mieszkańców którzy są uprawnieni do ich nabycia, tzw. parkingowej karty mieszkańca, już sprzedaliśmy. Mieszkańcy czekali na ten system, właściwie się przygotowali do jego użytkowania. Liczę, że z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień będzie coraz lepiej.

No to na koniec krótkie pytanie, krótka odpowiedź. Ile ten system kosztował i kiedy się spłaci?

System kosztował około 15 mln zł. To są parkometry, to jest system organizacji ruchu, czyli oznakowanie. Kiedy się spłaci? To nie jest w tej chwili takie istotne, bo naszym celem nie jest zarabianie na strefie płatnego parkowania. Oczywiście dobrze by było gdyby ten system się bilansował, ale stanowi to element większego systemu transportowego, polityki transportowej. Mamy centra przesiadkowe, mamy linie autobusowe, jest alternatywa dla dojazdu do śródmieścia.

I tu musimy panie prezydencie postawić kropkę. Bogumił Sobula wiceprezydent Katowic był o poranku gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo. 

Dziękuję również. Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Zobacz więcej : 21 - Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA