Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
10. edycja konferencji w ramach cyklu Śląski Ład
18.09.2023
15:29:00

fot. Katarzyna Herbuś/Radio Katowice

"Ład czy chaos? Dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk”. To hasło jubileuszowej 10. edycji konferencji w ramach cyklu Śląski Ład. 

Jej uczestnicy, zebrani w mysłowickim Muzeum Pożarnictwa debatowali m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Polski oraz cyberbezpieczeństwie. Organizatorem wydarzenia jest europosłanka ze Śląska Izabela Kloc, która mówi o dotychczasowych sukcesach, osiągniętych dzięki inicjatywie. 


 

O obecnych zagrożeniach, ale i szansach związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski mówi minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. 


 

Jak zaznacza minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, takie wydarzenia, szczególnie w obecnym czasie, są bardzo ważne. 


 

Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, doradca Prezydenta RP. mówił o tym, jakie są relacje między problemem suwerenności Polski a rewolucją cyfrową. 


 

- Oby nastąpiło przebudzenie i przyniosło reorientację europejskiej polityki. W społeczeństwach państw unijnych coraz wyraźniejsze symptomy zmian na lepsze. Oby jak najszybciej nastąpiło pełne przebudzenie i przyniosło reorientację europejskiej polityki – napisał w liście do uczestników 10. edycji konferencji „Śląski ład” prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nawiązując do tytułu konferencji, w odczytanym na jej początku liście wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że o rozumieniu pojęć ładu i chaosu napisać można całe tomy. „W pewnym nienormatywnym ujęciu można by rzec, iż zwycięzca nie tylko pisze historię, ale też definiuje znaczenia i określa, jakie treści mieszczą się pod danymi określeniami” – wskazał. 

Polityk przytoczył zdanie „L’ordre regne a Varsovie - Porządek panuje w Warszawie”, wypowiedziane przez francuskiego dyplomatę po upadku powstania listopadowego, nadając mu współczesny kontekst. „Doskonale znamy te słowa. Śmiało można sobie wyobrazić, że podobna opinia, tyle że o Unii Europejskiej, a właściwie nowej jej części padnie w Berlinie, gdyby Niemcom i ich akolitom udało się w sposób zasadniczy ograniczyć obecny zakres prawa weta – drogą łamania traktatów, rzecz jasna” – wyjaśnił prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

Jego zdaniem wizja nowego ładu na naszym kontynencie, przedstawiona ostatniej wiosny na forum europarlamentu przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza oznacza – jak czytamy w liście – „praktyczne polityczne ubezwłasnowolnienie nienależących do starego jądra Unii państw członkowskich, poprzez likwidację zasady jednomyślności w dziedzinie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa oraz w sferze podatkowej”. 

„Za tą koncepcją kryje się – jak można mniemać – jakaś forma powrotu do zacieśnionej współpracy z Rosją. Zakłada ona także postępującą ideologizację i radykalizację unijnego głównego nurtu, ucieleśnianą przez coraz głębsze brnięcie w neomarksistowskie szaleństwa polityki klimatycznej, migracyjnej oraz walki światopoglądowej. Istnieją w tym planie, podkreślmy, pewne wyłączenia i wyjątki, ale są one przeznaczone zasadniczo dla Niemców” – ocenił Jarosław Kaczyński. 

„Dla nas, mówiąc najogólniej, ład czy też jego fundamenty wyrastają z trzech filarów naszej cywilizacji: tradycji filozofii greckiej, prawa rzymskiego i religii judeochrześcijańskiej. Dla nas tworzenie ładu europejskiego to polityka zdrowego rozsądku – taka, jaką na unijnych forach proponuje Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów” – podkreślił prezes PiS. 

Przytoczył niedawne wystąpienie europosła Ryszarda Legutki, który, parafrazując Hamleta, mówił w Parlamencie Europejskim: 

„Źle się dzieje w Unii Europejskiej (…). Jest więcej niestabilności, napięcia i niepewności, niż kiedykolwiek”. „Nie sposób się z tą diagnozą nie zgodzić. Mamy do czynienia z coraz szybszym oddalaniem się nie tylko od projektu unijnych ojców założycieli, ale także od tego, na co się zgodziliśmy, wchodząc do Unii 1 maja 2004 r.” – uważa Kaczyński - „Ale nie traćmy ducha. Jest nasza praca intelektualna i polityczna, są w społeczeństwach państw unijnych coraz wyraźniejsze symptomy zmian na lepsze. Oby takie pełne przebudzenie nastąpiło jak najszybciej i przyniosło reorientację europejskiej polityki. I tego, oprócz owocnych obrad, pragnę państwu przede wszystkim życzyć” – podsumował polityk.

 Poniedziałkowa jubileuszowa konferencja „Śląski ład” jest podsumowaniem całego dotychczasowego cyklu spotkań pod takim tytułem. Na bazie intelektualnego i merytorycznego dorobku wcześniejszych debat uczestnicy spotkania zastanawiają się – jak podali organizatorzy – „nad optymalnymi rozwiązaniami rozwojowymi dla Śląska, Polski, Europy i świata”. Wśród uczestników konferencji są m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz prezydencki doradca Andrzej Zybertowicz.(PAP) autorzy: Marek Błoński, Mateusz Babak

Pierwsza konferencja Śląski Ład odbyła się na początku 2020 roku, a jej tematem było zagospodarowanie terenów poprzemysłowych na Śląsku. 

Autor: Katarzyna Herbuś, Marek Błoński, Mateusz Babak/PAP/pm/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA