Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Kopalnia Bielszowice wznowiła pracę po akcji Greenpeace
24.08.2023
09:51:00

fot. Greenpeace Polska

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.

Jeszcze w środę rano Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji, argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.

W czwartek rano PGG przesłała PAP komunikat, w którym przekazała, że po godz. 1 w nocy zakończyły się odbiory techniczne związane z przeglądem szybu nr 2, który został dopuszczony do ruchu i funkcjonuje normalnie. "Kopalnia szacuje obecnie straty" – podała spółka.

Zrelacjonowała, że aktywiści, którzy wspięli się na szyb w środę o świcie, opuścili go ok. godz. 13. "Ich akcja (…) spowodowała unieruchomienie zakładu, wstrzymanie wydobycie węgla oraz sprowadziła bezpośrednie zagrożenie dla pracującej na dole załogi" – zastrzegła.

— Dyrekcja KWK Ruda w trosce o bezpieczeństwo ludzi podjęła wszelkie działania, aby zabezpieczyć pracowników zakładu, a także samych protestujących, którzy narazili się na zagrożenie — zapewnili przedstawiciele PGG.

Jak wynikało z informacji Greenpeace, w środę wcześnie rano dziesięcioro aktywistów organizacji wspięło się na wieżę wyciągową kopalni Bielszowice i rozwiesiło na niej transparenty z hasłami: "Kopalnie trują Odrę" oraz "Zakończmy zbrodnie kopalni" w języku polskim i angielskim. Transparenty były dostrzegalne m.in. z pobliskiej autostrady A4.

W środę władze PGG, odnosząc się do postulatów aktywistów, zapewniły, że w kwestii zrzutu wód są w pełni transparentne. "Teza, że słone wody z kopalń są odpowiedzialne za największe zanieczyszczenie rzek, nie ma oparcia w opracowaniach i analizach naukowców" - podkreśliła PGG.

Spółka przypomniała, że odwadnianie kopalń jest nieodzownym warunkiem prowadzenia eksploatacji podziemnej każdej kopalni i ze względów pracy zakładu górniczego nie jest możliwe jej wstrzymanie. PGG zaznaczyła, że wody pompowane z kopalń są odprowadzane zgodnie z przepisami prawa.

Greenpeace w rozesłanej informacji podał, że aktywiści chcieli sprzeciwić się "dalszemu niszczeniu Odry oraz ignorowaniu problemu przez premiera Mateusza Morawieckiego i podległych mu ministrów".

— U szczytu odrzańskiej katastrofy premier Mateusz Morawiecki grzmiał: +Nie odpuścimy tej sprawy. Nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani. To nie jest zwykłe przestępstwo, szkody zostaną z nami na całe lata (...) — wskazał Greenpeace.

— Premier najwyraźniej jednak odpuścił. Rok później zasolone ścieki z kopalń, które były przyczyną jednej z największych katastrof ekologicznych w Europie ostatnich lat, wciąż trafiają do Odry. Same tylko ścieki odprowadzane przez kopalnię Bielszowice są dwa razy bardziej słone niż Bałtyk. Domagamy się działań, a nie obietnic bez pokrycia. Odra jest wciąż dewastowana, a premier nie robi nic — mówiła cytowana w informacji organizacji Małgorzata Lach, biorąca udział w proteście.

Greenpeace domaga się od rządu ograniczenia zrzutów soli do Odry i innych polskich rzek do absolutnego minimum; zastosowania wydajnych metod odsalania wód kopalnianych; oraz przeprowadzenia wymaganych prawem ocen oddziaływania kopalń węgla kamiennego na środowisko.

18 sierpnia br. Sejm przyjął projekt ustawy odrzańskiej, przygotowanej przez rząd. Na wsparcie inwestycji samorządowych, m.in. w oczyszczalnie ścieków i sieci kanalizacyjnej, rząd chce przeznaczyć 1,2 mld zł.

Według Greenpeace ustawa skupia się na inwestycjach, których część zaburzy ekosystem terenów nadodrzańskich. Ustawa ma teraz trafić do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Aktywiści i aktywistki apelują do prezydenta, by jej nie podpisywał.

/PAP/mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA