Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości sportowe
Reprezentacja Polski drużynowym wicemistrzem Europy
25.06.2023
21:41:00

fot. Stadion Śląski

Polskim lekkoatletom nie udało się obronił złotego medalu sprzed dwóch lat. W tej edycji Drużynowych Mistrzostw Europy bezkonkurencyjni byli Włosi.

Złoty medal w 2019 roku wywalczony w Bydgoszczy. Złoto dwa lata później w Chorzowie. Tak wyglądał bilans Biało-Czerwonych w dwóch ostatnich edycjach tego turnieju. W tym roku mistrzostwa weszły w cykl Igrzysk Europejskich. Lekkoatleci oprócz punktów dla drużyny walczyli też o medale indywidualne Igrzysk Europejskich. 

Już piątkowa rywalizacji rozpoczęła się dla nas bardzo dobrze. Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów, z czasem 50,34, zajęła drugie miejsce na tym dystansie ustępując tylko rewelacyjnie spisującej się Femke Bol. Jeszcze w piątek złoto Igrzysk Europejskich zdobyła Ewa Swoboda, która z czasem 11,09 nie dała szans rywalkom.

Ważne punkty dorzuciła powracająca po kontuzji Malwina Kopron. Medalistka Igrzysk Olimpijskich rzuciła 71,18 m. i w swojej konkurencji zajęła 3. miejsce, w Igrzyskach Europejskich była 5. W piątek nie dopisali kibice. Niemal puste trybuny były smutnym widokiem ale lekkoatleci mimo to znów cieszyli się, że mogą wystąpić w Kotle Czarownic.


 

Sobota zaczęła się dla nas bardzo dobrze. Wojciech Nowicki nie miał sobie równych. Co prawda do granicy 80 metrów trochę zabrakło ale nasz lider wśród młociarzy skupił się przede wszystkim na zdobyciu jak największej liczby punktów dla drużyny a idealną formę szykuje na mistrzostwa świata.


Niemal w tym samym momencie gdy mistrz olimpijski cieszył się ze zwycięstwa powody do radości miała również Pia Skrzyszowska. Młoda lekkoatletka zapewnia, że po kontuzji nie ma śladu co potwierdziła zwyciężając na 100 metrów przez płotki.


Ukoronowaniem sobotnich zmagań były występy sztafet. Prowadzone przez Ewę Swobodę nasze sprinterki zdobyły drugie miejsce co dało im również srebro w Igrzyskach Europejskich. Ich wynik był 4. czasem w historii występów polskiej sztafety pań na tym dystansie.


W ostatnim dniu lekkoatletycznych zawodów Igrzysk Europejskich na Stadionie Śląskim, a zarazem Drużynowych Mistrzostw Europy srebro w biegu na 200m Albert Komański, a brąz w skoku wzwyż Norbert Kobielski. Martyna Galant do końca w biegu na 1500 m walczyła o wygraną i zabrakło 0,01 sekundy.


 

W niedzielę jedyne indywidualne zwycięstwo dla Polski wywalczyła Alicja Konieczek, która świetnie rozegrała bieg na 3000 metrów z przeszkodami. Polka zaatakowała pozycję liderki tuż przed rozpoczęciem ostatniego okrążenia i wygrała z czasem 9:38.72.

Taktycznie pobiegłam fajnie. Plan był taki żeby wyjść po trzech kołach na czoło. Widziałam, że Turczynka zaczęła prowadzić. Nie wiedziałam na jaką końcówkę są przygotowane dziewczyny, ale spojrzałam, że parę rywalek jest otejpowanych i oplastrowanych. Trochę mi wtedy emocje opadły, bo wcześniej się stresowałam, była presja. Na ostatnim okrążeniu poczułam doping kibiców i energię. To mnie poniosło – przyznała Konieczek.


 

Dużo dramaturgii przyniosła sztafeta mieszana 4 x 400 metrów. Polacy ostatecznie uzyskali w niej drugi czas dnia – 3:12.87 – wygrywając swoją serię. Początkowo nasza reprezentacja biegła jednak z tyłu, za rywalami. Gdy Maksymilian Szwed przekazywał pałeczkę Annie Kiełbasińskiej nasz zespół był na ostatnim miejscu.

 Dzisiaj byłam trochę przestraszona tym biegiem Byłam też ciekawa tych prędkości przy zmianach z mężczyznami. Chciałam żeby zmiana z Maksem była płynna, na dobrej prędkości. Widziałam, że on ledwo zipie, ale udało się. Dopiero drugi raz biegałam na drugiej zmianie. Poprzednio doświadczyłam tego w 2019 roku w Dosze na mistrzostwach świata – przyznała po starcie Anna Kiełbasińska.

Biało-czerwoni ostateczny sukces zawdzięczają Natalii Kaczmarek, która przejęła pałeczkę od Igora Bogaczyńskiego i minęła rywalki na ostatniej zmianie.

Nie będę ukrywać, że wiedziałam iż będę walczyć o wygarną. Znam te dziewczyny, wiem jaki poziom reprezentują. Są aktualnie słabsze ode mnie. Wiedziałam, że jestem od nich trochę mocniejsza. Czułam się dziś fantastycznie, nawet lepiej niż w moim biegu indywidualnym. Udało mi się zdobyć ponownie na tych zawodach piętnaście punktów dla Polski, więc jestem z siebie dumna – cieszyła się Kaczmarek.

Za dwa lata I dywizja drużynowych mistrzostw Europy ma odbyć się w Madrycie. Impreza wróci na Stadion Śląski w roku 2027 – będzie wówczas próbą generalną przed planowanymi na Śląsku w sezonie 2028 lekkoatletycznymi mistrzostwami Europy. 

Autorzy: Piotr Muszalski, Tadeusz Musioł, PZLA/pm/Zobacz także Wiadomości sportowe

Zobacz więcej : 120 - Wiadomości sportowe
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA