Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Utrudnienia na kolei. Awaria sieci trakcyjnej w rejonie stacji Katowice-Zawodzie
12.06.2023
08:43:00

proj. Mateusz Franczyk/Radio Katowice | fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Do godziny 13:00 ma potrwać naprawa uszkodzonej sieci trakcyjnej w rejonie stacji Katowice Zawodzie. 

— Na miejscu, od rana pracują służby techniczne — poinformował Radio Katowice Karol Jakubowski ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. — Przewidziane są zmiany w układzie komunikacyjnym. Na wysokości stacji Katowice Zawodzie pociągi kursują w kierunku Mysłowic, korzystając z jednego toru. Po naprawie będą ponownie dwa tory przejezdne. 

Z największymi utrudnieniami i opóźnieniami muszą obecnie liczyć się pasażerowie korzystający z pociągów kursujących do i z Oświęcimia oraz Krakowa.

— Tak zarządzamy ruchem pociągów, by minimalizować wtórne opóźnienia pozostałej części siatki połączeń. Zatem nie przewidujemy tutaj nadmiernych odchyleń od zaplanowanego rozkładu jazdy — dodaje Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich.

Jak poinformował PAP Piotr Hamarnik z biura prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, do awarii sieci doszło około czwartej rano. Przez ponad godzinę ruch pociągów w tym miejscu był całkowicie wstrzymany. Później ruch wznowiono po jednym torze.

— Od godziny 5.30 na odcinku między Katowicami a Mysłowicami pociągi korzystają z jednego toru, co powoduje zmiany w rozkładach i opóźnienia sięgające 30 minut — powiedział przedstawiciel kolejowej spółki.

Na drugim torze trwa naprawa sieci trakcyjnej. Kolejarze szacują, że prace mogą potrwać jeszcze kilka godzin. Do tego czasu pasażerowie dużej części pociągów w woj. śląskim muszą liczyć się z utrudnieniami.

 

Opóźnienia pociągów na innych trasach

 

Jak wynika z informacji Kolei Śląskich, usterka infrastruktury kolejowej spowodowała znaczące opóźnienia pociągów także na innych trasach w regionie. Opóźnienia wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Największe opóźnienia miały pociągi kursujące w czasie, gdy ruch między Katowicami Zawodziem a Mysłowicami był całkowicie wstrzymany.

Odwołane zostały dwa poranne pociągi na trasie między Katowicami a Gliwicami, a inne na tej linii były poważnie opóźnione. Opóźnienia notowały także m.in. pociągi Katowice-Kraków, Gliwice-Częstochowa, Oświęcim-Katowice oraz Oświęcim-Racibórz i Oświęcim-Wodzisław, a także Katowice-Zwardoń, Katowice-Żywiec, Częstochowa-Tychy Lodowisko oraz Tychy Lodowisko-Katowice.

Bieżące informacje o utrudnieniach można śledzić pod adresami kolejeslaskie.pl, a także portalpasazera.pl.

Autor: Marcin Kazek-Wielgus /PAP/mf/Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA