Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Mieszkańcy Istebnej: przywróćcie działalność pediatrii w cieszyńskim szpitalu
06.06.2023
11:26:00

Szpital Śląski w Cieszynie

Przywrócenia działalności oddziału pediatrycznego w szpitalu w Cieszynie domagają się mieszkańcy gminy Istebna w petycji do starosty, rady powiatu i wojewody śląskiego — powiedziała we wtorek PAP wójt Istebnej Łucja Michałek-Chudecka.

— Pod petycją podpisało się już ponad 300 mieszkańców. Apelują w niej do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka, a także rady powiatu, o podjęcie działań związanych ze wznowieniem działalności oddziału pediatrycznego — powiedziała Michałek-Chudecka.

Rzecznik Szpitala Śląskiego w Cieszynie Ewa Herman poinformowała PAP, że „została zainicjowana procedura zmierzająca do likwidacji oddziału pediatrycznego”. Przypomniała, że jego działalność została zawieszona z początkiem roku z powodu braku lekarzy. Zaznaczyła, że przepisy nie pozwalają na wydłużenie tego okresu. W ciągu sześciu miesięcy nie udało się zatrudnić lekarzy, więc padł wniosek o likwidację pediatrii.

Jak dodała Herman, informacja o planach zamknięcia oddziału od 1 lipca trafiła już do wojewody i NFZ. Ostateczna decyzja należy do rady powiatu, która jest organem prowadzącym szpital.

 

Zapowiedzi zaniepokoiły mieszkańców Istebnej w powiecie cieszyńskim

 

— Nie godzimy się na likwidację. Już teraz musimy jeździć z naszymi dziećmi do Bielska-Białej czy Żywca i wręcz prosić tam o przyjęcie, bo szpitale są przepełnione” — powiedziała wójt Istebnej.

Mieszkańcy w petycji podkreślili, że oddział pediatryczny jest miejscem, w którym dzieci otrzymują pierwszą pomoc, a jeśli jest taka potrzeba, to kierowane są do specjalistycznych ośrodków.

Od stycznia rodzice z dziećmi (…) w sytuacjach nagłych – niespodziewanych, odsyłani są do ośrodków zlokalizowanych w ościennych powiatach – w Bielsku-Białej, Żywcu bądź w Jastrzębiu-Zdroju. Powoduje to poważne problemy organizacyjno-logistyczne, bowiem placówki te zlokalizowane są ponad 50 km od miejsca zamieszkania pacjentów. Dostęp do specjalistycznej placówki, zapewniającej odpowiednią i profesjonalną pomoc jest bardzo ograniczony” —  napisali.

Cieszyński szpital zawieszał już działania pediatrii w sierpniu 2021 r. Wówczas także uzasadniał to brakiem personelu.

Rzecznik placówki Ewa Herman powiedziała PAP, że dyrekcja w minionym półroczu próbowała zachęcić lekarzy, by podjęli pracę, m.in. zwracając się o pomoc do okręgowych izb lekarskich w Bielsku-Białej, Katowicach, Opolu i w Częstochowie.

— Niestety, wszystkie działania zmierzające do pozyskaniu pediatrów nie przyniosły oczekiwanego rezultatu — oznajmiła.

Herman powiedziała, że na oddziale zatrudnianych było 22 pracowników, w tym siedmioro lekarzy i 15 pielęgniarek.

 

Lekarze złożyli wypowiedzenia

 

„Lekarzom nie wypowiedziano umów, to lekarze złożyli wypowiedzenia, co skutkowało zawieszeniem działalności oddziału. Pięć pielęgniarek zatrudnionych na umowie o pracę zostało oddelegowanych do pracy na innych oddziałach. Z personelem zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych zostały one rozwiązane. „Likwidacja oddziału nie pociągnie zwolnień zatrudnionych pracowników” – powiedziała.

Wójt Istebnej Łucja Michałek-Chudecka przypomniała, że połowie sierpnia 2019 r. w szpitalu cieszyńskim zamknięty został oddział chirurgii dziecięcej.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.

/PAP/mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA