Laptopy, komputery stacjonarne, smartfony – technologia nas otacza.
Jak wyczyścić klawiaturę, myszkę czy monitor w komputerze? Jak często należy to robić? Co może powodować zwolnienie pracy komputera? – radzi Sławomir Staciwa z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.
Klawiatura
Spadające na klawiaturę okruszki z jedzenia, czy gromadzący się kurz powodują, że coraz trudniej się na niej pracuje, mocniej trzeba nacisnąć klawisze albo wręcz się blokują. Warto klawiaturę wyczyścić używając miękkiej końcówki (z włosiem) odkurzacza. Próbujemy w ten sposób wyciągnąć nieczystości. To program minimum. Program maksimum, to wyciągamy wszystkie klawisze, uważajmy przy tym na klawisze spacji i Shift, które mają dodatkowe metalowe prowadnice. Nawet jeśli wyciągniemy tylko podstawowe klawisze, to już będziemy mogli wyczyścić klawiaturę. Klawisze myjemy ciepłą wodą z delikatnym płynem myjącym, osuszamy i montujemy. Warto wcześniej zrobić zdjęcie klawiatury, by wiedzieć gdzie one powinny trafić.
Myszka
W momencie gdy odeszliśmy od myszek wyposażonych w kulkę, problem się częściowo rozwiązał. Myszka optyczna będzie działała praktycznie bez zakłóceń (chyba że w przyrząd optyczny wejdzie jakiś wyjątkowo oporny paproch). Z czasem mogą się zużyć ślizgi stykające się z powierzchnią, a to może delikatnie wpłynąć na komfort użytkowania.
Ekran
Do czyszczenia ekranu osobiście używam delikatnego płynu do mycia szyb (bez alkoholu, bez octu), ale warto sprawdzić na brzegu czy przypadkiem ten płyn nie reaguje. Jeżeli boimy się zastosowania mokrego środka, to delikatnie przecieramy ściereczką z mikrofibry albo z czystej bawełny. Tę operację szczególnie polecam osobom, które wskazują coś na ekranach palcem.
Wnętrze komputera PC
Porada dla użytkowników bardziej zaawansowanych: monitory są zwykle urządzeniami nierozbieralnymi! Nie zachęcam do ich rozbierania, zwłaszcza osoby które nie mają doświadczenia w naprawie urządzeń elektronicznych, bo można zrobić krzywdę sobie lub sprzętowi. Jeżeli chodzi o komputery stacjonarne, to stosunkowo łatwo je otworzyć. Warto sprawdzić czy otwierając komputer nie utracimy gwarancji. Jeżeli producent dopuszcza taką możliwość albo komputer jest po gwarancji, to zachęcam do tego by go otworzyć. Znowu zaczynamy od dokumentacji fotograficznej. Jeżeli nie chcemy nic rozbierać, to szczotką z miękkim włosiem czyścimy wnętrze komputera z kurzu i pajęczyn. Punktami, które szczególnie zbierają kurz są wszelkie wentylatory. Tam warto zadziałać czy to miękką szczotką odkurzacza, czy dmuchnąć sprężonym powietrzem. Kolejnym miejscem zbierającym kurz jest karta graficzna, szczególnie w komputerach przeznaczonych do grania, mamy często karty graficzne dużych rozmiarów i posiadające około trzech wentylatorów. Jeżeli nie chcemy takiej karty wyciągać, to proponuję wyczyścić z zewnątrz a jeżeli nie czujemy komfortowo w otwieraniu tego typu urządzeń, to zachęcam do skorzystania z usług odpowiedniego serwisu.
Laptop
Tutaj mamy mocno ograniczone pole możliwości, szczególnie jeśli nie zdecydujemy się na otwieranie obudowy. Ta operacja może być bardziej skomplikowana niż w przypadku komputera stacjonarnego. Zawsze możemy spróbować wyciągnąć nadmiar kurzu odkurzaczem poprzez otwory, którymi powietrze wlatuje i wylatuje do urządzenia. Ewentualnie, przy wyłączonym laptopie, można spróbować wdmuchnąć do niego sprężone powietrze. Warto to zrobić na przykład na balkonie.
Takie konserwacje najlepiej wykonywać na przykład co pół roku. Po kilku latach używania, według mojego doświadczenia to jest w okolicach trzeciego roku użytkowania, warto wymienić pastę termoprzewodzącą. One tracą swoje właściwości, stają się suche, zaczynają się kruszyć. Jeżeli komputer nam zwalnia, pewne rzeczy wykonuje dużo, dużo wolniej niż do tej pory, to w to miejsce zdecydowanie skierowałbym swoje pierwsze kroki.
Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.
Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?
Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.
Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.