Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Minister Stanisławem Szwedem: ponad czterystu posłów poparło ustawę o 14. emeryturze.
29.05.2023
07:55:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Ponad czterystu posłów poparło ustawę o 14. emeryturze. 

Emerytura będzie wypłacana na zwykłych zasadach. Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają osoby, których świadczenie nie przekracza 2.900 zł brutto. Powyżej tego progu wypłata będzie pomniejszana według zasady  "złotówka za złotówkę”. Czternastki nie otrzymają ci, którzy co miesiąc otrzymują co najmniej 4438,44 zł brutto. O emeryturach i świadczeniach rodzinnych z sekretarzem stanu w resorcie rodziny i polityki społecznej Stanisławem Szwedem rozmawia Jarosław Krajewski.


Dzień dobry. Witamy z Bielska-Białej. Naszym gościem o poranku jest pan Stanisław Szwed sekretarz stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej. Dzień dobry panie ministrze.

Dzień dobry państwu. Dzień dobry panie redaktorze.

Brzydko mówiąc „14-tka” została klepnięta przez Sejm. Teraz trafi do Senatu. Czy jest ryzyko, że ta ustawa w jakiś sposób zostanie zmieniona bądź wstrzymana czy nie?

Myślę, że nie wstrzymana, bo ponad 400 posłów poprało to rozwiązanie. Praktycznie było jednogłośnie. Ustawa o tzw. 14. emeryturze, bo to jest dodatkowe świadczenie, będzie już na stale wpisana do ustawy, czyli mamy już gwarancję, że jeżeli nikt nie będzie tego zmieniał, w przyszłym roku i w następnych, 14. emerytura będzie wypłacana. Mamy 13. emeryturę, tzw. 14. emeryturę, czyli dodatkowe świadczenia dla seniorów. To jest bardzo ważne i dobre rozwiązanie, które wspomaga seniorów. Zależy nam na tym aby nasi seniorzy mieli lepsze warunki do życia, aby mogli godnie żyć.

Dobre rozwiązanie, ale może być lepsze. Może Senat wprowadzi 500 poprawek?

Zawsze coś w Senacie poprawiają, ale tutaj spokojnie, mamy większość i dajemy sobie radę. Nie zdarzyło nam się żebyśmy przegrywali głosowanie jeśli chodzi o parlament.

Ale nie chce pan powiedzieć wprost, że oni poprawiają a my odrzucimy? Bo chyba jednak rządząca opcja słucha opozycji w niektórych kwestiach jeśli chodzi o te poprawki?

Myślę, że tutaj jeśli chodzi o 14. emeryturę proste jest, bo przecież była wypłacana w ubiegłym roku, 2 lata temu, czyli na tych samych zasadach wypłacamy 14. emeryturę. Ona tym się różni od 13. emerytury, że przy 14. emeryturze mamy limit od kwoty 2900 zł, czyli wszystkie osoby które otrzymują takie świadczenie emerytalno-rentowe mają pełną wysokość najniższego świadczenia, najniższej emerytury, czyli na rękę to jest 1445 zł. Jeżeli ktoś przekracza tę kwotę to jest zastosowany mechanizm złotówka za złotówkę, czyli o ile przekroczymy tę kwotę 2900 zł, to o tyle mamy pomniejszane świadczenie do wysokości 50 zł. Czyli wszystkie osoby, które pobierają emeryturę do kwoty ponad 4400 zł brutto będą mogły skorzystać z tego dodatkowego świadczenia w postaci 14. emerytury. Ponad 11 600 mln zł mamy zagwarantowane na to świadczenie. Jeżeli policzylibyśmy to wspólnie z waloryzacją tegoroczną, przypomnę ona była prawie na poziomie 15%, z tą gwarantowaną kwotą 250 zł + 13. emerytura, to ponad 70 mld zł, z tych trzech tytułów, trafi w tym roku do naszych emerytów i rencistów. I oczywiście bardzo ważne rozwiązanie, ono jest mniej widoczne, ale też bardzo ważne, czyli wprowadzenie emerytury bez podatku do kwoty 2500 zł. To się bierze z tej wolnej kwoty podatkowej do 30 tys. zł, którą wprowadziliśmy w życie. To też rocznie ponad 2200 zł pozostaje w kieszeniach emerytów. Te działania, które podejmujemy, idą w dobrym kierunku bo ta grupa zawsze jest w trudniejszej sytuacji, stąd też to wsparcie bezpośrednie, materialne.

Chce pan powiedzieć, że ten budżet tegoroczny się dopnie w związku z tym? Skoro rząd gwarantuje to w ustawie, to musi też mieć pewność, że w przyszłorocznym budżecie będą na to pieniądze.

W tym roku mamy jeszcze te środki w ramach funduszu solidarnościowego zapewnione. W przyszłym roku już bezpośrednio w budżecie państwa zaplanujemy środki na 14. emeryturę. W tym roku, z racji tego że nie było tej ustawy jeszcze, nie było to zaplanowane, ale mamy w ramach funduszu solidarnościowego środki na pokrycie 14. emerytury.

To wróćmy panie ministrze na chwilę do tej 13-tki. Każdemu się należy kto ma uprawnienia emerytalne? Nawet temu kto zapłacił jedną składkę w życiu?

Dokładnie tak. I 13. i 14. emerytura jest dla każdego, który jest w systemie ubezpieczeń społecznych. Przy 14. emeryturze, bo to będzie wypłata na jesień, wprowadzimy nowe rozwiązania w tej postaci, że Rada Ministrów w rozporządzeniu określi termin i ewentualnie wysokość emerytury, ale w tej chwili jest to wpisane jako najniższa emerytura.

To przejdźmy teraz do świadczeń dla tych młodszych. 800+ od kiedy?

800+, czyli podwyższenie naszego programu 500+, który realizujemy od 2016 roku-, od 1 stycznia 2024 roku dla wszystkich uprawnionych. Przypomnę, że to jest 7 mln dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Szacujemy, że łączny koszt programu 800+, to będzie ponad 65 mld zł. To są środki na które rodziny czekają bo one w znaczny sposób poprawią sytuację materialną rodzin, a też zatrzymały bardzo złą tendencję jaka jest w naszym kraju, czyli niż demograficzny.

No tak, tylko wie pan minister, że takie kwestie i takie bezpieczeństwo powinno trwać długie lata żeby ta dzietność widocznie się zwiększała.

Dokładnie tak, bo wydaje się że ten program, który wprowadziliśmy w życie w 2016 roku, miał różne fazy jeśli chodzi o demografię. W roku 2017 mieliśmy wzrost urodzeń do ponad 400 tys. dzieci. Dzisiaj jest mniej, 330 tys. urodzin, ale myślę, że to już zatrzymujemy się na tym poziomie i że będzie odbicie się. Oczywiście, to wynika z niżu demograficznego, co roku ubywa nam kobiet, bo koło 100 tys., które mogą rodzić, stąd też ważny element żeby różnymi programami wspierać nasze rodziny. Jednym z takich elementów to jest oczywiście program 800+, ale też przecież prowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy dla dwulatków, trzylatków, też dodatkowy tysiąc złotych. Te środki poprawiają w znaczny sposób sytuację materialną, co też powinno się przełożyć na podejmowanie decyzji przez rodziców o swoich potomkach.

Powinno choć niektórzy twierdzą, że rząd gwarantuje wsparcie tu, tam, siam, ale dla budżetu jest to bardzo ciężkie. W związku z tym, że tak powiem, były nieprzychylne opinie co do 500+, natomiast mam wrażenie, że 800+ już nie ma przeciwników.

Słyszymy ze strony opozycji, że raz nie ma pieniędzy, teraz mamy wypłacać 800+ od 1 czerwca. Różne skrajne, populistyczne hasła. Wiemy doskonale, jak było za rządów poprzedników, za rządów Donalda Tuska, gdzie były różne składane deklaracje a później się okazywało, że po wyborach było zupełnie inaczej. Takim klasycznym przykładem było podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet.

Ale to było panie ministrze. Teraz deklaracje są inne, lepsze.

Ale myślę, że trzeba brać pod uwagę to co się dzieje i co wykonujemy. Myślimy, jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, że jesteśmy wiarygodną partią, bo te zapowiedzi które złożyliśmy w kampaniach wyborczych, jednej i drugiej, realizujemy skutecznie. W tym programie był też program 500+. Teraz jest zapowiedź 800+ od 1 stycznia 2024 i to wprowadzimy w życie w tym roku i będzie to prowadzone.

Większe świadczenie, to większy wniosek trzeba będzie wypełnić?

Nie. Na tych samych zasadach czyli te okresy się nie zmienią. 1 czerwca, 30 maja, drogą elektroniczną, składanie wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpłaca na konto. Tutaj nic się w tym zakresie nie zmieni. Zmieni się tylko kwota z 500 na 800 zł.

Czy my mamy panie ministrze coś takiego jak rezerwa demograficzna? Na przykład Rosjanie tworzą, Norwegowie z jakiś tam dochodów?

Mamy rezerwę demograficzną. Ona jest w gestii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tej chwili w tej rezerwie jest prawie 60 mld zł. To są środki na kryzysy dotyczące demografii m.in. stąd ta rezerwa jest potrzebna. Ona nie jest tak naprawdę duża bo 60 mld wydawałoby się duża kwota…

ale ktoś myśli o jej zwiększaniu? To jest jakoś regulowane?

To są odpisy na rezerwę demograficzną, ale wiemy, że w tej chwili mamy w całym systemie pond 9600 tys. emerytów, rencistów, w tym są też oczywiście emerytury mundurowe, które są płacone bezpośrednio z budżetu państwa. Grupa osób uprawnionych jest bardzo szeroka.

To jeszcze na koniec chciałbym pana zapytać: jest szansa na czterodniowy tydzień pracy? Bo tak się z zachodu co rusz do nas przebijają takie informacje, że gdzieś ktoś robi doświadczenia i to wychodzi, więc może u nas też?

Również w naszym kraju takie propozycje się pojawiały. Na dzisiaj takiej propozycji nie ma. Mamy dobry wzrost gospodarczy w bardzo trudnej sytuacji bo był przecież i COVID-19, i wojna na Ukrainie, i wpływ pewnych działań Putina na inflację ale gospodarczo się bronimy przed tym wszystkim. Oczywiście tutaj duża zasługa różnych tarcz osłonowych, które wprowadzaliśmy w życie, które zadziałały. Mamy przecież w tej chwili drugi najniższy wynik bezrobocia w skali całej Unii Europejskiej, to świadczy o tym, że gospodarka ma się dobrze, stąd też tutaj nie przewidujemy, w tej chwili, żadnych takich zmian dotyczących chociażby tygodniowego czasu pracy. Oczywiście, w firmach można podejmować różne decyzje w porozumieniu ze stroną społeczną, bo są różne sytuacje.

Nikt nie broni w razie czego pracodawcy?

Jeżeli jest jakaś sytuacja kryzysowa można się porozumieć w tym zakresie również. Oczywiście, to jest kwesta czterech dni pracy, ale jaka płaca? Pracownicy chętnie by może jeden dzień krócej pracowali, ale żeby te wynagrodzenia były na tym samym poziomie, jak w pięciodniowym tygodniu pracy.

Czyli na razie weekend jest wciąż sobota i niedziela.

Dokładnie tak.

Szkoda. Dziękuję panu pięknie. Stanisław Szwed sekretarz stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej był dziś naszym gościem o poranku.

Dziękuję bardzo. Miłego dnia wszystkim życzę państwu.Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Zobacz więcej : 21 - Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA