Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
W Parku Śląskim powstanie nowe kąpielisko
06.03.2023
17:35:00

fot. Wojciech Kocjan/Radio Katowice

Wkrótce rozpocznie się budowa nowego kąpieliska “Fala” w Parku Śląskim. W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach podpisano dziś umowę z wykonawcami tej wartej 135 milionów złotych inwestycji.

Kultowe niegdyś miejsce na rekreacyjnej mapie Śląska pozostaje od kilkunastu lat zamknięte - teraz ma zyskać nowy blask.  

Sam basen ze sztuczną falą będzie tylko jedną z wielu planowanych atrakcji - mówi prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski.  


W kompleksie, oprócz basenów - m.in. pływackiego i ze sztuczną falą - znajdą się dwa wodne place zabaw z atrakcjami dla dzieci, zjeżdżalnie i ślizgawki (najdłuższa będzie miała 100 m), dzika rzeka, wodny gejzer czy niecka z biczami wodnymi. Łączna powierzchnia basenów i brodzików wyniesie 3,5 tys. m kw. Dla miłośników pływania powstaną trzy tory – po 25 metrów. Zachowana zostanie wieża do skoków, będąca architektonicznym wyróżnikiem miejsca; umożliwi oddawanie skoków z wysokości 3 i 5 metrów. Powstaną także mały amfiteatr, strefa gastronomiczna i infrastruktura basenowa. Obiekt zyska m.in. nowe kasy, przebieralnie, małą architekturę oraz zadaszenie przy wejściu.

Jak sygnalizowali w ubiegłym roku przedstawiciele Parku Śląskiego, procedura wyboru wykonawcy inwestycji poprzedzona była intensywnymi pracami administracyjnymi. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany. Latem 2021 r. zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu park mógł starać się o pozwolenie na budowę.

Uruchomione w 1966 r. dawne kąpielisko "Fala" należało do największych i najpopularniejszych otwartych kompleksów basenowych w Polsce.

 Atrakcją położone na 13 hektarach obiektu był między innymi pierwszy wówczas w kraju basen ze sztuczną falą. Kompleks obejmował też pełnowymiarowy basen olimpijski, baseny rekreacyjne, brodziki, zjeżdżalnie i wieżę do skoków. Po raz ostatni podupadłe kąpielisko było czynne w 2014 r.

Budowa "Nowej fali", która ma pomieścić jednorazowo ponad 2 tys. gości, ma zostać sfinansowana z unijnego programu Jessica.

Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in.: Wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Podpisując ponad cztery lata temu umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych, władze regionu sygnalizowały, że wśród założonych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

Budowa nowego kąpieliska Fala ma potrwać do końca września przyszłego roku. 


Autor: Wojciech Kocjan /pap/mtb/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA