Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak dbać o stopy chorując na cukrzycę?
17.02.2023
10:45:00

Jakie schorzenia mogą pojawić się na stopach osób chorujących na cukrzycę? 

Jak dbać o takie stopy i na co zwracać uwagę? Jak zadbać o takie stopy zimą? Z podolog Katarzyną Koniarską rozmawia Dorota Stabik.Zespół stopy cukrzycowej dotyczy wielu osób, zwłaszcza starszych. 

U takich osób pojawia się brak czucia w stopach. Nie czują, że pojawiają się niewielkie rany, odciski czy odparzenia między palcami. Ponieważ osoby chorujące na cukrzycę mają duży problem z krążeniem, z krzepliwością krwi, takie rany bardzo źle się goją. Przeoczona z powodu braku czucia, czy zignorowana, rana może prowadzić do  poważnych skutków. Stany zapalne powodują, że stopa wręcz zaczyna gnić. Kończy się to na przykład amputacją palucha czy niestety dalej, przy kolanie, i protezą.

Zwracajmy uwagę na bliskich, zachęcajmy i motywujmy, zwłaszcza mężczyzn, żeby pójść do specjalisty. Często panowie sami próbują robić pedikiur nie mając odpowiednich narzędzi, nie mówiąc już o ich dezynfekcji, i w ten sposób robią sobie krzywdę bo najmniejsze skaleczenie może wywołać lawinę problemów. Pedikiurzystka prawidłowo wykona zabieg, obejrzy stopę, zastosuje odpowiednie odciążenie czy ortezę żeby w danym miejscu nie było ucisku, zaaplikuje odpowiednie maści czy kremy, które będą powodowały, że stopa nie będzie się pociła, czy żeby nie było odcisków.

Zimą, osoba dotknięta zespołem stopy cukrzycowej, nie będzie czuwała, że one zmarzły. Wystarczy, że stopa jest wilgotna, spocona czy ją gdzieś zamoczymy, i może dojść do odmrożeń. Trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu, żeby było wygodne i luźne, by nie powodowało podrażnień czy ucisku na stopy a co za tym idzie odmrożeń, bo one powstają gdy but dotyka ściśle do stopy i jest słabsze krążenie w tym miejscu. Najlepiej żeby but był o pół numeru większy od tego który nosimy. Należy nosić ciepłe, bawełniane skarpetki, by nie powodowały pocenia się stopy. Warto wprowadzić nawyk by przed założeniem buta włożyć do niego rękę i sprawdzić czy wszystko jest w porządku, czy wkładka nie jest zrolowana, czy nic w tym bucie nie będzie uciskało.

Zwracajmy uwagę na stopy. Jeśli zauważymy niepokojące sygnały najlepiej zadziałać kompleksowo: wizyta u lekarza, leczenie, dieta, wyrównany poziom cukru, i wtedy efekt jest długoterminowy.Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Zobacz więcej : 113 - Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA