Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak bezpiecznie dotrzeć z dzieckiem na ferie?
12.01.2023
14:14:00

fot. Dorota Stabik/Radio Katowice

Przed nami ferie zimowe. 

Sporo osób wyjedzie na wypoczynek ze swoimi pociechami. O czym warto pamiętać wsiadając do samochodu z dzieckiem? Jak podróż odbyć bezpiecznie? Z edukatorką z zakresu bezpieczeństwa dzieci, Martą Ludwiczek rozmawia Dorota Stabik.Pasy

Wsiadając do samochodu należy zdjąć kurtki. Jeśli mamy na sobie grubą, puchową kurtkę, dziecko ma gruby kombinezon, to odległość między pasem a naszym ciałem zwiększa się i w przypadku jakiegoś zdarzenia może to mieć dla nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje w postaci urazów. Im więcej warstw na sobie tym gorzej. W sytuacjach, które mogą się zdarzyć na drodze, na przykład nagłego hamowania czy wypadku, dziecko w kombinezonie może się wyśliznąć z tych pasów. Istotne jest też to w jaki sposób zapinamy pasy i to niezależnie czy dziecku, czy sobie. Jeśli one będą poskręcane, nieprawidłowo założone, to tak naprawdę nas nie chronią a mogą sprawić, że doznamy jakiś dodatkowych obrażeń. Luźny pas nie chroni w sposób odpowiedni. Pasy powinny dobrze przylegać do ciała. Dzieci tego nie lubią, może jest mniej wygodnie, ale bezpiecznie. Rozmawiajmy z dzieckiem i wytłumaczmy dlaczego ten pas musi być tak przypięty.

Fotelik

Jest taka zasada, że im dłużej fotelik jest zapięty tyłem do kierunku jazdy, tym lepiej. Jeśli dziecko zgadza się, żeby jeździć w foteliku tyłem, to taka pozycja jest kilkukrotnie bezpieczniejsza niż gdyby ten fotelik był zamontowany przodem do kierunku jazdy. Ważne jest przy dłuższych trasach żeby były przerwy, aby poprawiać krążenie.

Nuda

Jeśli dziecko się nudzi, marudzi to odwraca uwagę rodzica od tego co się dzieje na drodze. Dzieci najbardziej lubią sięgać po komórki, tablety, ale starajmy się to ograniczać. Długie wpatrywanie się w ekran to nie jest nic dobrego. Żeby tego uniknąć trzeba sobie przygotować na przykład jakiś fajny zestaw kreatywny (uważajmy na kredki bo one mogą w jakiś sposób narazić  dziecko jeśliby doszło do nagłego zdarzenia) są naklejki, są specjalne książeczki, które na pewno zajmą dziecko. Świetne są też wszystkie gry w skojarzenia, staramy się na przykład opisać zwierzę nie używając nazwy. Nie warto w samochodzie mieć masy przyborów, zabawek, zwłaszcza dużych i ciężkich, które będą luzem, bo zawsze jest to ryzyko, że podczas jakiegoś nagłego wydarzenia może komuś stać się krzywda. Pakujmy się w taki sposób żeby nic z tyłu na siedzeniach nie leżało, choć to przy dzieciach trudne. Ograniczmy ilość tych rzeczy dla naszego bezpieczeństwa.

Autokar

W jakim stanie jest autobus, którym starsze dzieci wyjeżdżają na obóz można sprawdzić w wytypowanych przez Komendę Główną Policji miejsach. W województwie śląskim jest ponad 30 takich punktów. Jest też strona bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie wpisując rejestrację samochodu możemy sprawdzić podstawowe techniczne informacje o pojeździe, o polisie OC. Nie bójmy się żeby sprawdzać i pytać, i rozmawiać z kierowcą.

Na podstawie rozmowy – M. BarasińskaRadio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Zobacz więcej : 113 - Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA