Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Brak porozumienia w PGG. Aktualizacja
14.07.2022
12:20:00


Zaostrzenie akcji protestacyjnej, m.in. blokowanie dostaw węgla dla energetyki

Spotkanie liderów centrali związkowych w sprawie zaostrzenia protestu.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że spotka się z górniczymi związkowcami.  

Brak porozumienia związkowców z wiceministrem aktywów państwowych, Piotrem Pyzikiem.


Fiaskiem zakończyły się rozmowy związkowców z wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem, w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

14.07.2022 r.

[10:50] Związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zapowiadają zaostrzenie akcji protestacyjnej. Czekają do niedzieli na poważne propozycje od rządu. Jeśli te nie padną, związkowcy zapowiadają, m.in.: blokowanie dostaw węgla dla energetyki, blokadę biur posłów, a także demonstrację w stolicy lub przy urzędzie wojewódzkim w Katowicach.

[8:30] O godz. 10:00 ma się odbyć spotkanie liderów centrali związkowych działających w PGG. W jego trakcie związkowcy zdecydują o formie ewentualnego rozszerzenia akcji protestacyjnej.

Związkowcy zapowiedzieli, że jeżeli do niedzieli (17.07) nadal nie będzie konkretów ze strony ministerstwa, w poniedziałek podejmą kolejne działania protestacyjne. Protestujący domagają się m.in rozmów o inwestycjach w nowe złoża i zwiększeniu zatrudnienia w spółce. Chcą także rekompensat dla górników za wzmożoną pracę w weekendy.

13.07.2022 r.

Górnicy od poniedziałku okupują budynek siedziby spółki. 

Strona społeczna przedstawiła swoje postulaty, wiceminister Pyzik wysłuchał ich, a następnie udał się do siedziby firmy Tauron Polska Energia, gdzie od wczoraj także trwa okupacja siedziby spółki. 

— Po pięciu godzinach minister przyjechał do nas i powiedział, że nasze roszczenia są zbyt wysokie — mówi Rafał Jedwabny z Sierpnia 80. — On jest zaskoczony, prosi o kolejny termin. Minister przyjeżdża, pyta się nas, jakie mamy żądania. Tak jakby tych żądań ktoś nie znał od dwóch miesięcy, bo to nie jest sprawa sprzed tygodnia, tylko sprzed dwóch miesięcy. My sprawę stawiamy jasno, czego oczekujemy, więc myślałem, że ktoś przyjedzie, będziemy rozmawiać na ten temat. Tak naprawdę posiedzieliśmy porozmawialiśmy pół godzinki z ministrem, później żeśmy pięć godzin siedzieli, porozmawiali między sobą. Przyszedł minister i powiedział, że w zasadzie to, co usłyszał, to go zaskoczyło i pojedzie do Warszawy.


Jak powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala — rozmowy zakończyły się bez rezultatu:

— Z tego powodu, że materia jest szczególnie trudna, szczególnie zawiła. Dotyczy dość znacznych kwot. Rozmowy będą kontynuowane w najbliższym czasie. Mamy nadzieję bardzo intensywnie pracować nad tym, żeby jednak znaleźć porozumienie, znaleźć konsensus i ten dialog, tak jak do tej pory, miał swój pozytywny wydźwięk.


 

Związkowcy nadal będą okupować siedzibę Polskiej Grupy Górniczej. Zapowiadają, że od poniedziałku chcieliby zaostrzyć formę protestu.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że spotka się z górniczymi związkowcami. Mówiąc w Boronowie o programie Czyste Powietrze szef rządu podkreślił, że wobec inflacji i skoków cen energii wskutek działań Rosji w górnictwie potrzebny jest kompromis.

— W trzeciej dekadzie lipca, a więc wkrótce, spotkam się z przedstawicielami związków zawodowych, górniczych. Do tego czasu postaramy się wypracować szereg rozwiązań, które będą kompromisowe, ale przynajmniej częściowo satysfakcjonujące — zapowiada premier.


Związkowcy w Tauronie nadal czekają na kolejne rozmowy z ministrem, jak mówią — minister Pyzik obiecał, że rozpoczną się jeszcze dziś (13.07.2022 r.).

Autor: Agnieszka Loch, Zdzisław Makles, Kamil Jasek /mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA