Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Jak rozpocząć przygodę z wędkarstwem?
10.06.2022
15:00:00

Coraz więcej osób decyduje się spędzić wolny weekend z wędką w ręku nad jeziorami, rzekami i strumieniami. Przeżywające renesans wędkarstwo, to rekreacja i hobby, które ładuje nasze życiowe akumulatory.

Co musimy zrobić zanim wybierzemy się na połowy wyjaśnia Dariusz Kapinos - prezes Koła Wędkarskiego Okoń Wodociągi w Częstochowie.


Przygodę z wędkarstwem zaczynamy od wyrobienia karty wędkarskiej, a dopiero później myślimy o sprzęcie.

Egzamin można zdać w kole wędkarskim, a po zdobyciu kwalifikacji, w Urzędzie Miasta wyrabiamy kartę wędkarską i na jej podstawie, w siedzibie wybranego koła, wyrabia się legitymację wędkarską.

Podchodząc do egzaminu trzeba znać regulamin amatorskiego połowu ryb. Znajomość wymiarów ochronnych ryb i terminy ich połowów, to podstawowe informacje, które powinniśmy poznać. Ich nieprzestrzeganie grozi utratą karty lub mandatem, a nawet zarekwirowaniem sprzętu, który kupiliśmy bez karty. Możemy wędkować na każdym akwenie, który należy do danego okręgu rybackiego. Każdy wędkarz powinien umieć rozpoznawać gatunki ryb, przynajmniej te podstawowe.

Po sprzęt wędkarski najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu. Sprzedawca zna się na nim i z pewnością nam doradzi.

Wędkarstwo podzieliło się na kilka dyscyplin sportowych, między innymi na spinningowe, na spławik czy gruntowe. To różne sposoby wędkowania i do każdej metody jest inna wędka. Na początek wystarczy wędka za 150zł, kołowrotek też za 150zł, do tego potrzebne będą żyłka i inne akcesoria. „Karpiarze” kupują na przykład odpowiednie krzesełka, namioty i akcesoria elektroniczne – sygnalizatory brań, to jest już duży koszt, bowiem taki na 2-3 wędki kosztuje od 300 do 1000zł.

Jedni wędkują wyłącznie dla sportu i złowioną rybę wypuszczają, inni wolą ją skonsumować. To co z nią zrobimy zależy od naszej decyzji.

Najlepszą porą do łowienia jest wczesny świt, od godziny 4 do 8 czy 9, ale zdarza się tak, że drapieżniki lepiej biorą w południe, czyli 12-13 a nieraz i pod wieczór. Nie ma reguł.

Wędkowanie wymaga cierpliwości i spokoju. Człowiek jadąc nad wodę wypoczywa psychicznie, bo fizycznie to różnie bywa. Jeśli ktoś chce być w ciągłym ruchu, powinien się zainteresować wędkarstwem slipingowym, ci, którzy wolą posiedzieć nad wodą, mogą wybrać wędkarstwo gruntowe./pg/Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA