Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Ostatnie pożegnanie Marii Pańczyk-Pozdziej
21.05.2022
11:42:00

fot. Piotr Pagieła/Radio Katowice

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odbywa się uroczyste pożegnanie, zmarłej 12 maja, redaktorki naszej rozgłośni senator Marii Pańczyk-Pozdziej. 

Maria Pańczyk-Pozdziej odeszła zostawiając za sobą ponad półwieczny radiowy dorobek, między in. w postaci setek audycji "Po naszymu, czyli po śląsku" i 30 edycji konkursu o tym samym tytule. Gwarowe zmagania oceniał jako juror m.in. ks. profesor Jerzy Szymik, teolog, poeta. Jako fenomen określa istnienie Czelodki, czyli rodziny osób, które wcześniej stawały ze sobą do scenicznej rywalizacji.


Maria Pańczyk-Pozdziej była przez ponad pół wieku dziennikarzem radiowym, ale i politykiem, najpierw jako radna Sejmiku Śląskiego a potem senatorka RP czterech kolejnych kadencji, z czego jedną piastowała, jako wicemarszałek senatu. Eurodeputowany dr Jan Olbrycht tak ocenia jej służbę publiczną.


Po mszy w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach kondukt żałobny przejdzie na Cmentarz Św. Anny przy ulicy Gliwickiej, gdzie Maria Pańczyk-Pozdziej pochowana zostanie w rodzinnej mogile. 

Podczas mszy żałobnej zmarła pożegnali między innymi śląscy arcybiskupi, wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele Radiowej Czelodki, czyli laureaci konkursu. W Ich imieniu Marię Pańczyk pożegnała Betina Zimończyk.


Podczas mszy żałobnej zmarła żegnał wicemarszałek Senatu Bogdan Burusewicz, który podkreślał, że Maria Pańczyk zawsze była ambasadorką Śląska.


W homilii wygłoszonej podczas mszy żałobnej ksiądz Paweł Buchta mówił, że Maria Pańczyk całe swoje życie poświęciła słowu i kulturze słowa.


List do uczestników uroczystości pogrzebowych skierował metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Hierarcha napisał, że Maria Pańczyk-Pozdziej bardzo ceniła sobie dobro wspólne i dobro Górnego Śląska.


Maria Pańczyk-Pozdziej była także autorką cyklu Sobota w Bytkowie. W 1995 otrzymała Nagrodę imienia Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski. Była laureatką Złotego Mikrofonu, Ambasadorką Polszczyzny Regionalnej, nagrodzoną licznymi statuetkami i dyplomami.

Maria Pańczyk-Pozdziej zmarła 12 maja w wieku 79 lat.

Autorzy: Piotr Pagieła, Jadwiga Woźnikowska /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA