Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości gospodarcze
EKG 2022: O Światowym Forum Miejskim w Katowicach
26.04.2022
13:29:00

fot. Twitter/@MFIPR_GOV_PL

Światowe Forum Miejskie w Katowicach będzie miało bardzo duże znaczenie dla promocji Polski na arenie międzynarodowej oraz dla rozwoju społeczno-gospodarczego - ocenili uczestnicy jednego z paneli na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Forum to jedna z największych konferencji pod egidą ONZ dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast.

Wiceprezes Banku Pekao i były minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że Polska, zgłaszając aplikacje o możliwość zorganizowania Światowego Forum Miejskiego, wybrała Katowice na gospodarza z wielu przyczyn. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o "pokazanie dobrej transformacji społecznej i gospodarczej", a cała aglomeracja katowicka "jest bardzo ciekawym przykładem dla świata".

"Dodatkowy element, który uznaliśmy, że może być ważny dla organizacji międzynarodowej to również fakt, że tego typu impreza nigdy w tej części świata się nie odbyła" - podkreślił Jerzy Kwieciński.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że nie chce, by forum było pięciodniową "konferencją, po której się wszyscy rozjadą z myślą dobrze spełnionego obowiązku" i "będziemy dalej robić to, co robimy". 

"Chcemy, żeby pozostało takie dziedzictwo Światowego Forum Miejskiego, czyli takie kompendium wiedzy na temat tego, w jaki sposób właśnie kształtować przestrzeń miejską dla każdego z nas" - powiedziała. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Dodała, że przy wypracowywaniu rozwiązań należy uwzględnić między innymi potrzeby osób z niepełnosprawnościami i seniorów.

Światowe Forum miejskie odbędzie się w dniach 26-30 czerwca w Katowicach. Wydarzenie organizowane przez agendę ONZ - UN-Habitat odbywa się co dwa lata. Hasło tegorocznego forum to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Uczestnicy omówią takie tematy jak: zielona przyszłość miast, innowacje i technologie, planowanie i zarządzanie, a także przyszłość gospodarki i finansów miejskich.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i ogromnymi zniszczeniami w ukraińskich miastach, na prośbę Polski do programu zostanie włączony temat odbudowy miast po wojnie.

/iar/mm/


Zobacz także Wiadomości gospodarcze

Zobacz więcej : 221 - Wiadomości gospodarcze
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA