Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości gospodarcze
Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
26.04.2022
00:15:00

fot. Konstancja Snopczyńska/ Radio Katowice

Bezpieczeństwo energetyczne, dezinformacja, handel zagraniczny oraz inwestycje w samorządach - to część debat zaplanowanych drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wiodącym tematem tegorocznego spotkania polityków, biznesmenów, ekonomistów i przedstawicieli świata nauki jest sytuacja społeczna i gospodarcza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że konsekwencją wojny jest wysoka inflacja. Odpowiedzią na to zjawisko są podwyżki stóp procentowych. Premier Mateusz Morawiecki, otwierając kongres w Katowicach ocenił, że banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp. Zapowiedział wsparcie kredytobiorców w postaci wakacji kredytowych, dopłat do rat kredytów i nowego wskaźnika oprocentowania kredytu.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że od początku przyszłego roku WIBOR ma być zastąpiony stawką referencyjną zatwierdzoną przez KNF. 

"Stawka referencyjna POLONIA będzie takim wyznacznikiem i dzisiaj możemy porównywać, w jakich może ona oscylować wartościach, jeśli chodzi o oprocentowanie i spokojnie możemy powiedzieć dzisiaj, że o kilka dziesiątych" - powiedział. Dodał, że będzie to korzystniejsze dla kredytobiorców. "Ten WIBOR nie do końca jest konieczny z punktu widzenia kredytów konsumenckich. My możemy skonstruować to oprocentowanie w inny sposób, bardziej przejrzysty, bardziej sprawiedliwy" - ocenił.

Minister Buda ocenia, że kredytobiorcy najczęściej będą korzystali z zapowiadanych wakacji kredytowych, bo ta opcja będzie dostępna dla nich wszystkich, bez względu na dochód. "Każdy, kto będzie czuł się nie na siłach i będzie widział, że ta rata kredytu staje się dla niego nawet niekomfortowa będzie mógł skorzystać - cztery razy w roku, raz na kwartał - z tych możliwości, z wakacji" - wyjaśnił.

Szef resortu rozwoju powiedział, że kredytobiorcy będą mogli skorzystać z nowego wsparcia za kilka tygodni, w tym ze zmienionego funduszu wsparcia kredytobiorców. Wnioski mają być składane za pomocą bankowości elektronicznej. "To banki będą musiały się dostosować i móc przyjmować wnioski w tej formule" - zaznaczył. Pakiet wsparcia przewiduje większy fundusz wsparcia kredytobiorców, dla których rata kredytu będzie przekraczała 50 procent dochodu, lub staną się bezrobotni. Banki będą miały zasilić fundusz dodatkową kwotą miliarda 400 milionów złotych. Będą to 2 miliardy złotych, które będą uzupełniane i posłużą do wsparcia najbardziej potrzebnych kredytobiorców. "Będzie to wsparcie dopuszczalne przez 3 lata, do wysokości 2 tysięcy złotych łącznej raty miesięcznie i 1/3 z tej kwoty będzie mogła zostać całkowicie umorzona w kolejnych okresach po podjęciu spłaty kredytu hipotecznego przed kredytobiorcę" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

/iar/mm/


Zobacz także Wiadomości gospodarcze

Zobacz więcej : 221 - Wiadomości gospodarcze
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA