Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
Hotel. Wystawa fotografii w galerii Na żywo.
21.04.2022
12:42:00

fot. Krzysztof Gołuch

W radiowej galerii Na żywo można oglądać wystawę fotografii Krzysztofa Gołucha pt. Hotel.

Autor jest fotografem i pedagogiem. Urodził się w Rudzie Śląskiej. Mieszka i tworzy w Knurowie na Górnym Śląsku oraz od klikudziesięciu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi w tamtejszym ośrodku Caritas.

Cykl prezentowanych zdjęć przedstawia pracę osób niepełnosprawnych w pomieszczeniach hotelowych. Od kilu lat na Śląsku, jak w całej Polsce, powstają różnorodne miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować. Jednym z takich miejsc są Zakłady Aktywności Zawodowej św. Marcin w Katowicach, zatrudniające osoby niepełnosprawne. Zakład prowadzi hotel oraz świadczy usługi gastronomiczne. To miejsce daje pracę i rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy dla nich jest kolejnym etapem trudnej drogi, jaką muszą pokonać w swoim życiu, by normalnie żyć, choć do niedawna wydawało się, że ze względu na swoje ograniczenia nie mogą wykonywać pracy zawodowej. 

Wystawę w galerii Na żywo można oglądać do 15 maja 2022 r.

/rs/


Michał Szalast tak pisze o zdjęciach, które można oglądać w galerii Na żywo:
"Fotografie z cyklu Hotel autorstwa Krzysztofa Gołucha przedstawiają pracę osób niepełnosprawnych, będąc jednocześnie refleksją nad przeznaczeniem człowieka. Statyczne postacie ze zdjęć zdają się być zatrzymane w czasie. Nikt tutaj nie biegnie, nie spieszy się, nie walczy z upływającymi czasem. Niespieszna praca, otoczona barwą i oblana światłem nie ma końca. Nie znajdziemy w nich nic zbytecznego, a czystą kompozycję buduje specyficzny układ postaci, przedmiotów oraz barw. By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera. Hopperowski realizm zdjęć Gołucha, wypełniając duże powierzchnie obrazu czystą barwą i klimatycznym światłem, oddziałuje równie silnie jak malarstwo amerykańskiego artysty. Wszystko to wydaje się być umiejscowione w terytorium, w którym czas stracił jakiekolwiek znaczenie. Jak opisuje fotografie z cyklu Hotel profesor Vladimír Birgus, autor zdjęć poprzez czyste, przemyślane kompozycje balansuje na pograniczu między klasycznym dokumentem a inscenizowaną twórczością."

Krzysztof Gołuch – polski fotograf i pedagog urodzony w Rudzie Śląskiej na Górnym Śląsku. Jest absolwentem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Obecnie student studiów doktoranckich opawskiej uczelni. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób niepełnosprawnych. Krzysztof Gołuch jest członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików, autorem książki fotograficznej Co siódmy. Za swoją działalność w 2017 roku został odznaczony przez papieża Franciszka medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Laureat konkursów fotograficznych: pierwszej nagrody w konkursie Unii Europejskiej "Przełamując stereotypy" dla studentów artystycznych szkół wyższych (reprezentując Institut tvůrčí fotografie), dwukrotnie nagrodzony polskim Grand Press Photo w latach 2021 za zdjęcie pojedyncze w kategorii "Życie codzienne", a w 2018 za zestaw Hotel. Swoje fotografie wystawiał także poza granicami Polski, między innymi podczas różnych festiwali: Trasphotographiques we francuskim Lille oraz PhotoSaintGermain w Paryżu, Miesiąca Fotografii w Bratysławie, Prague Photo, Photokina w Kolonii, Europejskiego Miesiąca Fotografii w Luksemburgu. Krzysztof Gołuch mieszka i tworzy w Knurowie na Górnym Śląsku oraz od klikudziesięciu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi w tamtejszym ośrodku Caritas.

/rs/


Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Zobacz więcej : 12 - Radiowe Wydarzenia
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA