Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wigilie dla samotnych i potrzebujących
24.12.2021
08:21:00

W wielu miejscach regionu osoby samotne, bezdomne i potrzebujące mogą liczyć na wsparcie w Wigilię Bożego Narodzenia.

Rozpoczął się najpiękniejszy etap dla wielkiej akcji Wigilia dla Samotnych organizowanej przez Fundację Wolne Miejsce. Od godziny 8:00 rano wolontariusze rozwożą do potrzebujących świąteczny tradycyjny posiłek i upominki. Są świadkami wzruszeń i radości. W kuchni Katowickiego Centrum Kongresowego przygotowano 20 tysięcy posiłków, 6 tysięcy z nich zostanie rozwiezionych w naszej aglomeracji. Organizatorzy mogą odetchnąć z ulgą, po raz kolejny wolontariusze stanęli na wysokości zadania i zdążyli na czas, z czego dumny jest Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. 

Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne w Katowicach, jak co roku, już po raz 32. przygotowuje Wigilię i Święta Bożego Narodzenia dla osób bezdomnych, żyjących w skrajnej biedzie, wykluczonych społecznie, bez wsparcia rodziny i przyjaciół. W okresie świątecznym, tj. od Wigilii 24.12.2021 do 09.01.2022 zespół przygotuje 7,5 tys. świątecznych dań, które osoby bezdomne spożyją przy szeroko rozstawionych, jednoosobowych stolikach w ilości 30 osób na raz w Centrum Socjalnym przy ul. Jagiellońskiej 19 w Katowicach. Osoby, które nie będą spożywać na miejscu, zabierają ciepłe świąteczne posiłki ze sobą, do swoich rodzin i bliskich. Specjalne świąteczne posiłki wydawane będą codziennie bez przerwy przez 8 godzin – od godziny 13:00 do 21:00, zgodnie z zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi. Jak co roku, Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne zwraca się do społeczeństwa naszego regionu o wsparcie swoich działań i wysiłków w postaci różnego rodzaju darów żywnościowych.

Fundacja Chrześcijańska "Adullam" w Częstochowie przygotowała Wigilię dla 350 potrzebujących. To osoby starsze, schorowane, samotne, jak i przebywające w domu ze względu na stan zdrowia. 

— Każda z osób objętych wsparciem w ramach Wigilii otrzymuje paczkę ze świątecznymi potrawami oraz artykułami spożywczymi — mówi Elżbieta Ferenc, prezes Fundacji. 


Spotkania wigilijne Fundacji Adullam organizowane są od 28 lat i stanowią wsparcie dla osób, które na co dzień korzystają ze stołówki charytatywnej prowadzonej przez Fundację. Tegoroczna uroczystość jest skrócona do minimum z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemicznego. 

W Tarnowskich Górach, już po raz drugi w czasie pandemii, samotni, chorzy, niepełnosprawni i potrzebujący otrzymują wigilijny posiłek z dostawą do domu. 

— Około 300 posiłków trafi do osób samotnych i chorych — mówi Mariusz Jarzombek z tamtejszego ratusza. 


Jak dodał Jarzombek, przed pandemią w namiocie na rynku odbywały się wigilijne spotkania. 


W tym roku około 150 tarnogórzan otrzyma posiłki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznych, a dla kolejnych 150 kolację ugotowali restauratorzy. 

Wigilia dla osób samotnych w gminie Zbrosławice odbędzie się tak jak w minionym roku, w zmienionej formie. Paczki z żywnością zostaną potrzebującym dowiezione. Nadal nie ma możliwości zgromadzenia się, by wspólnie zjeść, porozmawiać i pośpiewać kolędy. Organizatorzy wigilii, Urząd Gminy Zbrosławice oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, liczą jednak na to, że przesyłki dostarczone wszystkim osobom samotnym będą namiastką świątecznej wspólnoty. "Wigilia dla osób samotnych z dowozem” odbędzie się od 10:00 do 13:00. 

Autorzy: Zdzisław Makles, Piotr Pagieła, Agnieszka Tatarczyk, Beata Tomanek /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA