Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
30.11.2021
10:27:00

fot. Radio Katowice

Józef Skrzek został uhonorowany nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał w poniedziałek 29 listopada Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” w wysokości 100 tysięcy złotych.

Polskie Radio doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej - w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum. Podczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również Nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: „Obraz” (nagradza kapituła TVP), „Słowo” (PAP) oraz „Idea” (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - Audytorium 17).

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk urodził się w 1948 roku w Siemianowicach Śląskich na Górnym Śląsku. Ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu.

W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę „70a”. W 1971 roku założył - wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim - Silesian Blues Band, któryod 1973 roku działał jako SBB.

Grupa nagrała kilkanaście albumów umacniając swoją pozycję jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku. Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Oto koncerty Józefa Skrzela w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda Radia Katowice.


W kategorii „Muzyka” nominowani byli również: Agnieszka Budzińska-Bennett - wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Peregrina. Doceniona za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z która przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia „Melodii na psałterz polski” Mikołaja Gomółki; Leszek Możdżer - wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej. Nominowany za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie - nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.


W skład tegorocznej kapituły w kategorii „Muzyka” weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak; muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019); światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020); muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący).


Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez cztery instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem wręcza je także Telewizja Polska - za osiągnięcia w dziedzinie obrazu - oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku, po raz pierwszy, swoją nagrodę - nazwaną „Idea” - wręczą też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17). W wymienionych dziedzinach nagrody otrzymali w tym roku: Elżbieta Jaworowicz (TVP), Joanna Siedlecka (PAP) oraz Piotr Semka (Audytorium 17).

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

/iar/mm/


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Zobacz więcej : 9 - Wiadomości kulturalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA