Radio Katowice
Radio Katowice / Kryminalne Tajemnice Radia Katowice
Kryminalna zagadka nr 9 - cz. 4.
25.08.2021
21:30:00

Plebejer ze skupieniem przyglądał się komodzie. 

Pierwsza z szuflad opierała się, gdy próbował ją otworzyć.

— To nie ta szuflada panie Plebejerze — zainterweniowała Józia — kuferek jest schowany w tej niższej. 

Wskazana przez pokojówkę szuflada otworzyła się gładko. Plebejer zajrzał do wnętrza otrzepując jednocześnie biały pył z mankietu marynarki. Schludny ubiór był jego znakiem rozpoznawczym i częścią sławy nieomylnego detektywa, która zaprowadziła go na szczyty kariery i otworzyła mu drzwi do najlepszych domów w tym kraju. Biały pył przywołał moment, gdy szofer Franz odwoził go późnym wieczorem z Promnic do pałacu. Plebejer zwrócił mu uwagę na podobny biały ślad na jego mankiecie, który ten szybko otrzepał i podziękował detektywowi za zwrócenie mu uwagi. 

Detektyw wziął od Józi kluczyk i otworzył kuferek, by podobnie jak pokojówka kilkadziesiąt minut wcześniej zobaczyć puste wnętrze. Kuferek nie nosił śladów włamania. 

— Czy ktoś prócz Józi ma klucz? — zapytał. 

— Nie, klucz mam tylko ja — odpowiedziała Józia. — Co więcej, wczoraj spędziłam w buduarze cały wieczór, podczas gdy Państwo z gośćmi bawili się w Zameczku w Promnicach. Wyszłam dopiero po powrocie Pani, gdy rozebrałam ją i przygotowałam do snu. Siedziałam tu na krzesełku obok komody i przyszywałam koronki do sukienki księżnej, które oderwały się podczas spaceru po lesie. 

— Czy ktoś Józię odwiedzał? — Plebejer spojrzał pokojówce głęboko w oczy. 

Józia zaczerwieniła się.

— Nie, skądże znowu! Przyszła tu tylko na chwilę jedna z nowych kucharek. Przyniosła mi kolację. Rozmawiałyśmy chwilę. A potem… — zacięła się Józia. — Potem poprosiłam, czy mogłaby zabrać w drodze powrotnej naczynia, których zapomniałam posprzątać w saloniku po późnym obiedzie księżnej. Zgodziła się chętnie. Wyszłam więc na chwilę, zebrałam wszystko na tacę i podałam jej. Obiecała jeszcze, że przyniesie mi kawałek tortu z cesarskiego przyjęcia. I faktycznie wróciła z kawałeczkiem ciasta pełnym pysznego kremu. Odniosłam szybko sukienkę do saloniku żeby nie poplamić jej kremem, a potem pożegnałyśmy się szybko i kucharka wyszła. Resztę wieczoru byłam już całkiem sama.
Radio Katowice / Audycje / Kryminalne Tajemnice Radia Katowice
Kryminalne Tajemnice Radia Katowice
 
 
 
 

Przez całe lato będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki. Każdy, kto ma w sobie żyłkę detektywistyczną, chce przez moment poczuć się jak Sherlock Holmes albo Herkules Poirot lub po prostu dobrze bawić – proszę śledzić nasz wątek sensacyjny. Co tydzień inny. 

Kryminalne Tajemnice Radia Katowice przez całe wakacje od wtorku do czwartku po 21:00, w piątek finał – także po 21:00 i nagrody dla tego, kto rozwiąże zagadkę. 

Zobacz także Kryminalne Tajemnice Radia Katowice

Zobacz więcej : 274 - Kryminalne Tajemnice Radia Katowice
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA