Radio Katowice
Radio Katowice / Kryminalne Tajemnice Radia Katowice
Kryminalna zagadka nr 7 - cz. 5.
12.08.2021
21:00:00

Otton Wandrus spotkał się z Klapsznitą w pobliskiej kawiarni. 

Policjant poprosił go o streszczenie przebiegu poprzedniego wieczora. 

— Zacznę od tego, że spotkałem się wczoraj wieczorem z Francikiem, to znaczy ze świętej pamięci Franciszkiem Ajntopfem. Nie będę krył, chodziło o sprawę mumii. Chciałem porozmawiać, bo trochę miałem do niego żal. Jakiś czas temu namówiłem Francika i jeszcze jednego naszego przyjaciela Leona na komercyjną ekspedycję po egipską mumię do mojej kolekcji. Panowie się zgodzili, przyjęli nawet zadatek na koszty całego przedsięwzięcia. A potem niespodziewanie Franek zmienił zdanie i postanowił odegrać narodowego bohatera, przekazującego znalezisko do muzeum. Obiecał, że zwróci mi pieniądze, które mu dałem. Ale tu nie o pieniądze chodziło, ale o moją kolekcję. Mam słabość do starożytnych artefaktów. Zresztą, nie tylko ja byłem wkurzony. Leoś, to znaczy Leon Preswuszt, z którym Francik pojechał do Egiptu, też nie był zadowolony z obrotu sprawy. W końcu inaczej się umawialiśmy. Ale od razu uprzedzam Pana pytanie. Nie zabiłem go. Wypiliśmy whisky i wróciłem do domu. Sam chciałbym wiedzieć, kto go zabił. 

— Przepraszam, że jestem w pidżamie, ale wciąż wracam do sił po chorobie, która dopadła mnie w Egipcie — zaczął rozmowę Leon Preswuszt, z którym Klapsznita spotkał się w jego mieszkaniu. — Wiem już z gazet o tym, co się stało. To straszne. Przyznaję, że byłem wściekły na Francika, bo przekazując mumię do Muzeum nie raczył wspomnieć o moim udziale w ekspedycji. Obiecał, że to zmieni i będzie w wywiadach wymieniał moje nazwisko. Niestety, jak widać, już tego nie doczekam i to on pozostanie bohaterem. Ale nic to. Zdrowie najważniejsze, prawda panie aspirancie? — na jego twarzy malował się kwaśny uśmiech. 

Po powrocie do Wydziału Śledczego Klapsznita zastał na swoim biurku teczkę. Był w niej rysunek noża z wygrawerowaną nazwą „Cambridge University” oraz analiza składu płynu znajdującego się w szklaneczkach. W whisky nie znaleziono żadnych dodanych substancji. 

— I wszystko jasne — uśmiechnął się Klapsznita i sięgnął po pierwszego tego dnia papierosa. Należała mu się nagroda. A teraz pytanie do Was. Czy wiecie już kto stoi za morderstwem Franciszka Ajntopfa i jak do tego doszło?
Radio Katowice / Audycje / Kryminalne Tajemnice Radia Katowice
Kryminalne Tajemnice Radia Katowice
 
 
 
 

Przez całe lato będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki. Każdy, kto ma w sobie żyłkę detektywistyczną, chce przez moment poczuć się jak Sherlock Holmes albo Herkules Poirot lub po prostu dobrze bawić – proszę śledzić nasz wątek sensacyjny. Co tydzień inny. 

Kryminalne Tajemnice Radia Katowice przez całe wakacje od wtorku do czwartku po 21:00, w piątek finał – także po 21:00 i nagrody dla tego, kto rozwiąże zagadkę. 

Zobacz także Kryminalne Tajemnice Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA