Rodzina 500+. Gdzie złożyć wniosek?

Rozpoczęło się przyjmowanie elektronicznych wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus". 

Złożenie wniosku jest konieczne, jeśli chce się otrzymywać pieniądze w nowym okresie świadczeniowym - tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wyjaśnia, że teraz świadczenie obowiązuje do 31 maja tego roku i trzeba złożyć nowy wniosek na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku.

Wnioski od dziś mogą być składane tylko drogą elektroniczną. Drogą papierową - od 1 kwietnia. Minister Marlena Maląg zaznacza, że to, kiedy środki zostaną wypłacone, będzie uzależnione od terminu złożenia wniosku. Im szybciej rodzice go złożą, tym szybciej otrzymają świadczenie. Ważne więc, by zrobić to drogą elektroniczną przez bankowość elektroniczną, system Empatia lub system PUE ZUS - podkreśla minister.

Świadczenie "500 plus" wypłacane jest rodzicom lub opiekunom prawnym na każde dziecko do 18. roku życia. Szefowa resortu rodziny podkreśla, że odkąd w 2016 roku zniesione zostało kryterium dochodowe i 500 plus przysługuje na każde dziecko, dodatek ten pobiera niemal każda rodzina.

Duża zmiana, ważne terminy!

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

– Ci, którzy w poprzednich latach wnioskowali o świadczenie, wiedzą, jak prosta i szybka jest to droga. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy nie mają powodów do obaw – cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna – zapewnia minister Marlena Maląg. 

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Kiedy złożyć wniosek, by zachować ciągłość wypłaty świadczenia?

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. 

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

/iar/mm/