Znamy laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz"

Dziś, w ramach trwających 51. Rybnickich Dni Literatury rozpocznie się gala Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad czterdzieści książek. 

Nominację do finału otrzymało pięć z nich: "Dzieci nie płakały" Natalii Budzyńskiej, biografia Jaremianki pióra Agnieszki Daukszy, biografia zbiorowa autorstwa Magdaleny Grochowskiej, Historia Paula Barana spisana przez Wojciecha Orlińskiego oraz biograficzny portret Garetha Jonesa napisany przez Mirosława Wlekłego. Od ubiegłego roku nagroda przyznawana jest jedynie autorom biografii. 

Ze względu na zagrożenie epidemiczne dzisiejsza gala odbędzie się bez udziału publiczności, natomiast będzie ją można oglądać na żywo na profilu Facebook'owym samej nagrody jak i teatru ziemi rybnickiej. 

Laureatką tegorocznego Juliusza została Agnieszka Dauksza, autorka biografii Marii Jaremy. Pisarka jest doktorem nauk humanistycznych, pracuje w katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w literaturoznawstwie i antropologii kulturowej. Jej książka "Jaremianka" trafiła również do finału tegorocznej Nagrody Literackiej "Nike".

Autor: Wojciech Kocjan /as/