Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Pomoc żywnościowa dla najuboższych mieszkańców
14.05.2020
11:44:00

mat. prasowe

Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej i Caritas oferują pomoc żywnościową dla najuboższych mieszkańców w czasie pandemii koronowirusa, aby ją otrzymać pomoc wystarczy się zgłosić.

W roku 2020, tak jak w latach ubiegłych, realizuje Caritas realizuje unijny Program FEAD, który zapewnia pomoc i opiekę osobom w trudniej sytuacji materialnej. Z programu FEAD oprócz rodzin wielodzietnych i dysfunkcyjnych, wsparcie otrzymać mogą również osoby samotne, znajdujące się w trudnej sytuacji np. np. dotknięte ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością, długotrwałą lub ciężką chorobą oraz wszyscy Ci, którzy uzyskują dochód nieprzekraczający 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1 056 zł w przypadku osoby w rodzinie (dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej). Wsparcie to również kierowane jest do osób starszych, emerytów i rencistów z niskim dochodem. Dużą grupą osób, która kwalifikują się do otrzymania pomocy stanowią osoby starsze, szczególnie narażone na zarażenie koronowirusem. 

Jak szukać pomocy? 

Osoby, które znalazły się w trudniej sytuacji życiowej, utraciły dochód, powinny zgłosić się po pomoc żywnościową do oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w swoim mieście (Program działa na terenie całej diecezji – czyli w miastach takich jak m.in Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Olkusz, Psary, Wolbrom, Wojkowice). 

Jak odbywa się udzielanie pomocy? 

Osoba posiadająca niski dochód wskazany kryterium dochodowym uprawniającym do korzystania z pomocy społecznej (przypomnijmy 1 402 zł przypadające na osobę samotną i 1056 zł w przypadku osoby w rodzinie) może skontaktować się telefonicznie z MOPS w swoim mieście z prośbą o wystawienie takiego skierowania. Po zakwalifikowaniu przez pracownika do pomocy – na podstawie adresu zamieszkania, osoba, której udzielana jest pomoc, kierowana jest do najbliższego punktu wydawania żywności (obecnie funkcjonuje ich 15 na terenie całej diecezji).

Tam, na podstawie przesłanej informacji MOPS – otrzymuje określoną ilość żywności – w przeliczeniu na osobę jest to ok. 50 kg żywności długoterminowej o wartości ponad 250 pln. W przypadku większej liczby osób w rodzinie, ilość ta jest mnożona odpowiednio przez liczbę osób przebywających w danym gospodarstwie (czyli 3-osobowa rodzina otrzyma 3 paczki – jedną na każdego członka rodziny zamieszkującego we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Osoby bezdomne są kwalifikowane do pomocy bezpośrednio w punktach, w których wydawana jest żywność i tam mają zakładaną dokumentację, na podstawie której otrzymują pomoc. Osoby przebywające na kwarantannie mogą otrzymać żywność za pośrednictwem WOT lub Straży Miejskiej oraz innych służb skierowanych do pomocy w danej gminie. 

Czym jest paczka żywnościowa? 

Paczka żywnościowa jest materialną formą pomocy w postaci żywności z każdej grupy produktów (produkty mleczne, mięsne, zbożowe, owoce i warzywa) i stanowi koszyk pełnowartościowych artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia takich jak: olej, ryż, kasza, pasztet, mleko, ser żółty, sok jabłkowy, makaron, makaron bezglutenowy, szynka drobiowa, filet z makreli, gołąbki, koncentrat pomidorowy, herbatniki, groszek z marchewką, fasolka konserwowa, cukier, powidła śliwkowe) o wadze ok. 50 kg i wartości około 250 pln. 

Wszelkich informacji dotyczących Programu udziela koordynator programu ze strony Caritas Diecezji Sosnowieckiej : 

Daria Słonecka Mierzwa pod nr tel. 604-460-506 oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. 

Projekt realizowany jest w całej Polsce do końca lipca 2020.

/mat.prasowe/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA