Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Eurowizja Junior 2019 coraz bliżej. Kolejny dzień prób.
22.11.2019
21:00:00

Małgorzata Lachendro

Eurowizja Junior już w tę niedzielę w Gliwicach. 

To pierwszy raz kiedy Konkurs Piosenki Eurowizji jest organizowany w Polsce. Przygotowania w gliwickiej Arenie trwają już od tygodnia.

Wydarzenie ma miejsce w nowoczesnym obiekcie Arena Gliwice. Organizatorem tegorocznego konkursu jest Telewizja Polska i Europejska Unia Nadawców. Prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski, podkreślał dobrą współpracę pomiędzy tegorocznymi organizatorami konkursu Eurowizji.


Tłumaczenie: Jestem bardzo dumny, że Telewizja Polska jest organizatorem goszczącym 17. Eurowizję Junior i chciałbym podkreślić bardzo dobre relacje pomiędzy Europejską Unią Nadawców a Telewizją Polską. Jest to dobra relacja na wielu polach, między innymi w wymianie informacji politycznych, czy  rozrywce, w tym konkurs Eurowizji Junior. Dziękuję za zaakceptowanie Polski z powrotem w tym konkursie, ponieważ byliśmy poza konkursem prze 11 lat. To była moja pierwsza decyzja zaraz po tym jak zostałem prezesem Telewizji Polskiej, żeby znów konkurować w tym europejskim konkursie. Jestem bardzo dumny, że dwa lata po naszym powrocie w konkursie Eurowizji Junior, młoda wokalistka, Roksana Węgiel wygrała. 

Z ramienia Europejskiej Unii Nadawców, na konferencji pojawił się, Jon Ola Sand, kierownik wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji Junior, który przyznał, że bardzo cieszy się z powrotu Polski w starciach Eurowizji Junior.


Tłumaczenie: Odkąd TVP podjęło to wyzwanie, współpraca układa się świetnie. Bardzo cieszę się, że wróciliście do Eurowizji Junior, bo teraz możecie być gospodarzami. Wspaniałe jest to, że Konkurs Piosenki Eurowizji rozwija się z roku na rok i wzbudza coraz większe zainteresowanie. W tym roku również Hiszpania dołączyła do konkursu, co jest bardzo znaczące ze względu na wielu tamtejszych fanów. To jest dobre osiągnięcie wynikające z sukcesu poprzednich edycji. Jestem pewny, że Eurowizja będzie się rozwijać w kolejnych latach.

Do konkursu na gospodarza imprezy brały udział trzy miasta: Szczecin, Toruń oraz Gliwice. To właśnie na Śląsku już w niedzielę odbędzie się finał Konkursu Piosenki Eurowizji Junior.

Jacek Kurski, Prezes Telewizji Polskiej, podczas konferencji z władzami województwa Śląskiego i prezydentem miasta Gliwice opowiedział dlaczego zdecydował, że to Gliwice będą gospodarzem Eurowizji Junior 2019.


Tłumaczenie: Będę używał wielkich słów, ale jestem Polakiem i  polskim patriotą, a decydujące słowo należało do mnie. Jedną z największych motywacji byli Ślązacy i setna rocznica Powstań Śląskich. 100 lat temu ludzie tutaj walczyli o wolność, niezależność i bycie częścią Polski. Tracili życie, ale zawalczyli o to by być w Polsce. Dlatego, jestem bardzo dumny, że mogłem dzięki tej decyzji oddać hołd Ślązakom. 

Obecny na konferencji Janusz Moszyński, pełniący obowiązki prezydenta Gliwic, opowiedział o mieście goszczącym.


Tłumaczenie: To jest całkiem stare miasto, ponieważ nasza historia sięga prawie 8 tysiąclecia przed naszą erą. Mamy zabytkowy Rynek, ale jest to nowoczesne miasto ze świetną uczelnią techniczną, która w przyszłym roku będzie świętować 75 rocznicę. Niemniej ważni są nasi otwarci mieszkańcy, którzy będą wdzięczni za możliwość goszczenia Was tutaj. Życzę dobrego czasu w Gliwicach.

Podczas tegorocznego konkursu nasz kraj reprezentuje Viki Gabor.

Jesteśmy w trakcie prób i wszystko przebiega zgodnie z planem, mówi Marta Piekarska, kierownik projektu Eurowizja Junior.


 

Nasza reporterka, Ola Siążnik, sprawdziła jak przebiegają przygotowania Polski do konkursu. 


 

To już 17 edycja Eurowizji Junior. Jutro w Arenie Gliwice odbywać się będzie konkurs jurorski, a dzień później o 16:00 finał z udziałem publiczności. Transmisję z koncertu będzie można oglądać w Programie 1. Telewizji Polskiej oraz TVP Polonia. Galę finałową w niedzielę otworzy występ Australii, Polska wystąpi z nr 11. Przypominamy, że od dzisiaj na stronie junioreurovision.tv można głosować na swoich faworytów, w tym także na reprezentanta swojego kraju.

Autor: Aleksandra Siążnik/ml/Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA