Radio Katowice
Radio Katowice / Spotkanie z reportażem
Kyks
11.10.2019
13:06:00

fot. Metal Mind Production

To był chłop jak mało kto. Naturszczyk, Ślązak, nietuzinkowa osobowość – Kyks – reportaż Aleksandry Siążnik w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. 

Janek Kyks Skrzek po Kutzu najlepiej obserwował Piątą Stronę Świata. Był związany ze Śląskiem muzyką i sercem. Chociaż rodzinną tradycją był skierowany do pracy na kopalni, wybrał bluesa. Naturszczyk, bo muzyki nikt go nie uczył. Grał sercem i poruszał serca. Ludzie, którzy mieli okazję go poznać, wspominają go do dzisiaj. 

Jan Kyks Skrzek to był blues, całkowicie śląski blues, mówi w reportażu Leszek Winder

Urodził się w 1953 roku w Siemianowicach Michałkowicach. W rodzinnym domu dorastał z dwojgiem rodzeństwa. Tradycją rodzinną kierowany do pracy na kopalni, gdzie przepracował prawie dekadę. Ciężka, siermiężna praca nie przeszkadzała mu w muzykowaniu. Grał do końca swojego życia. Zarówno muzyka, jak i Śląsk były najbliższe jego sercu. Niestety, na jego losie pokutowało stwierdzenie, że prawdziwy bluesman to biedny bluesman. Pieniądze szczęścia nie dają, ale w jego przypadku, na pewno nie były odzwierciedleniem talentu, czy dokonań artystycznych. Prawdziwy, świetny obserwator i charyzmatyczny muzyk. Chropowaty, toporny blues to jego muzyka - Kyksowe granie. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Poza działalnością Śląskiej Grupy Bluesowej, nagrywał też ze swoim bratem Józefem, czy muzykami B.B Kinga. Bluesman, który namieszał w hip-hopie. Odszedł w 2015 roku, dwa miesiące przed ważnym koncertem, na którym miał się pojawić...Miuosh i Jimek, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia na scenie NOSPR-u oddali mu hołd. W tym czasie "O mój Śląsku" i inne piosenki Skrzeka nabierały nowego znaczenia. Jego obecność w śląskiej kulturze została upamiętniona pomnikiem na Placu Grunwaldzkim w Katowicach.

W reportażu, historię bluesmana opowiadają przyjaciele, Śląska Grupa Bluesowa, Józef Skrzek, Miuosh i wielu innych. Anegdoty przeplatają się z wzruszającymi wspomnieniami i muzyką, która była dla Kyksa najważniejsza. 

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Aleksandry Siążnik w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.

Kyks


Reportaż został nominowany do Nagrody stypendialnej im. Jacka Stwory w 2019 roku. 

/as/Radio Katowice / Audycje / Spotkanie z reportażem
Spotkanie z reportażem
 
 
 
 

"Trzy kwadranse z reportażem" to autorski program Anny Sekudewicz prezentowany na antenie Radia Katowice już od ponad 20 lat. Słuchacze mogą dzięki niemu poznać najlepsze, najbardziej nowatorskie i poruszające reportaże przygotowane zarówno przez dziennikarzy katowickiego radia jak i przez twórców tego gatunku z całego kraju. To znakomicie zrealizowane opowieści o nas samych i naszym życiu, o naszych troskach i problemach, o zjawiskach i zdarzeniach wzruszających, porywających a bywa że szokujących. W ostatni czwartek miesiąca po emisji reportażu zapraszamy słuchaczy do dyskusji.

Zobacz także Spotkanie z reportażem

Zobacz więcej : 50 - Spotkanie z reportażem
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA