Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rapsodia Śląska. Radiowe studio na Śląskim!
31.08.2019
23:55:00

fot. Małgorzata Lachendro

W stulecie powstań śląskich po raz pierwszy usłyszeć będzie można Rapsodię Śląską - utwór skomponowany przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. 

Wieczorem na Stadionie Śląskim podczas widowiska zaprezentują się gwiazdy sceny muzycznej, m.in. Monika Brodka, Miuosh czy Grubson. Nie zabraknie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk a także muzyków Filharmonii Śląskiej.


Dzieje regionu od zawsze fascynowały Jana Kaczmarka autora Rapsodii.


Rapsodia Śląska to połączenie brzmienia tradycyjnego z nowoczesną muzyką.


Jednym z wykonawców będzie Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Jego dyrektor Zbigniew Cierniak mówi, że dla artystów to wielkie wyróżnienie.


Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Ze względu na duże zainteresowanie koncertem zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej - mówi Krzysztof Klimosz, wiceprezes stadionu.


Widowisko rozpocznie się o godzinie 21.00. P przy stadionie stanęło nasze plenerowe studio, z którego będziemy nadawać program. Relacje i wywiady z gośćmi także na naszych portalach społecznościowych.

Tuż przed koncertem Ewelina Kosałka-Passia rozmawia z laureatem Oscara, twórcą Rapsodii Śląska Janem A. P. Kaczmarkiem.

W koncercie weźmie udział wybitny skrzypek Janusz Wawrowski, który zagra na jedynych w Polsce skrzypcach Stradivarius z 1685 r. Instrument został zakupiony przez polskiego mecenasa sztuki Romana Ziemiana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Wieczorem nie zabraknie również mocnego akcentu perkusyjnego. W ramach projektu Zjednoczone Stany Perkusji zobaczymy 20 perkusistek i perkusistów. Z jednym z perkusistów, Jackiem Pelcem rozmawia Ewelina Kosałka-Passia.


O przygotowaniach do koncertu opowiada dyrygent Monika Wolińska.

Przed wejściem do Kotła Czarownic można posilić się pyszną grochówką przygotowaną przez Wojciecha Skowrońskiego, wspomagając w ten sposób Hospicjum Cordis.

Czy pogoda dopisze podczas wielkiego wydarzenia muzycznego? Razem z Cezarym Orzechem sprawdzamy prognozę na Stadionie Śląskim.

Plenerowe studio odwiedził marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski i prezes, redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice, Piotr Ornowski.Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA