Radio Katowice
Radio Katowice / Czy to prawda, że...
Czy to prawda, że Katowiccy seniorzy uczą się już od 35 lat?
26.11.2017
12:23:00

.

35 lat Uniwerystetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Śląskiego

„Czy to prawda, że Katowiccy seniorzy uczą się już od 35 lat?” Katowiccy seniorzy edukują się od 35 lat!!! Takie urodziny obchodzi Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim. Wspaniałe uroczystości: ciekawe wykłady, przedstawienia teatralne, rozmowy przy imponującym torcie... Gratuluję wytrwałości, inwencji w organizowaniu zajęć i spotkań tematycznych, radości zdobywania wiedzy, która się udziela i zapala do podejmowania wciąż nowych wyzwań!

Wśród seniorów UTW najwięcej też jest uczestników naszej kampanii „Bądź Kronikarzem swoich czasów”. Seniorzy piszą dzienniki, dokumentują, są obecni na nszych spotkaniach w Bibliotece Śląskiej podczas, których rozmawiamy o przeszłości Śląska. Podczas ostatniego spotkania zadaliśmy pytanie: „Czy to prawda, że najstarsi kronikarze zostawili nam „teksty” do odczytania 6 milionów lat temu?” W Zbiorach Specjalnych oglądaliśmy najstarsze przedstawienia człowieka w literaturze.
Radio Katowice / Audycje / Czy to prawda, że...
Czy to prawda, że...
 
 Niedziela
 20:15
 

Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 20:15


www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.

 

Zobacz także Czy to prawda, że...

Zobacz więcej : 14 - Czy to prawda, że...
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA