Radio Katowice
Radio Katowice / Czy to prawda, że...
25-lecie Nagrody im.Wojciecha Korfantego
18.06.2017
06:21:00

25-lecie Nagrody im.Wojciecha Korfantego.

W jubileuszowym roku Nagrody Korfantego Kapituła pod przewodnictwem prof. Joanny Rostropowicz postanowiła uhonorować pięciu laureatów. Są nimi:

1. Piotr Uszok - prezydent Miasta Katowice w latach 1998 - 2014

2. ks. bp Marian Niemiec - ordynariusz Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

3. Jan Broda - prezes Koła Murcki Związku Górnośląskiego

4. Diakonia Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

5. Teatr Naumiony z Ornontowic

Tegoroczni laureaci reprezentują różne dziedziny naszego życia społecznego. Piotr Uszok otrzymał "Korfantego" za to, że zmienił myślenie o Katowicach, a co za tym idzie zapoczątkował pozytywną przemianę miasta, którą dzisiaj możemy już podziwiać. Nagroda dla biskupa Niemca to wyraz uznania dla jego osobistego wysiłku, który włożył i wciąż wkłada w przyjazne funkcjonowanie społeczności kościołów chrześcijańskich na Śląsku. Diakonia Ewangelicka otrzymuje nagrodę za swą niestrudzoną działalność na rzecz najbardziej potrzebujących, często wykluczonych społecznie. Teatr Naumiony został laureatem za swą wieloletnią działalność artystyczną oraz promowanie naszego regionu i ślonskij godki w całym kraju. Z kolei Jan Broda to człowiek orkiestra: działacz sportowy, miłośnik swojej dzielnicy, a także promotor współpracy Związku Górnośląskiego z Republiką Węgier, który szczególnie pielęgnuje pamięć o rozstrzelanych przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku żołnierzach węgierskich w murckowskim lesie - komentuje werdykt Kapituły prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznawane są przez Związek Górnośląski od roku 1993. Od kilku lat ich wręczenie odbywa się w rodzinnym mieście Korfantego - Siemianowicach. Wśród dotychczasowych laureatów jest wiele znanych nazwisk, m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Jan Miodek, Wojciech Kilar, Józef i Jan Skrzek, Kazimierz Kutz, Krystyna i Andrzej Bochenkowie, Damian Zimoń, Jerzy Buzek czy Wiktor Skworc.Radio Katowice / Audycje / Czy to prawda, że...
Czy to prawda, że...
 
 Niedziela
 20:15
 


Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 20:15www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.

 

Zobacz także Czy to prawda, że...

Zobacz więcej : 14 - Czy to prawda, że...
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA