Trójwymiarowa Prognoza Pogody

Cezary Orzech o pogodzie dla regionu! 

Każdego dnia! Po 7:15, 10:15 i 14:15.

Pogoda na tydzień 30 lipca - 6 sierpnia

Kończący się lipiec przyniósł katastrofalne w skutkach zjawiska pogodowe. Przez Polskę przeszły ekstremalne burze i nawałnice, które niosły ze sobą niszczące porywy wiatru i obfite deszcze, w wielu miejscach połączone z bardzo silnymi gradobiciami. Najtragiczniej było w Niemczech, gdzie na skutek powodzi życie straciło ponad 150 osób. Wielokrotnie na telefony komórkowe otrzymywaliśmy alerty pogodowe z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

W nadchodzącym tygodniu wszystko się zmieni. Po cieplejszym od normy wieloletniej lipcu, sierpień przywita nas wyraźnym ochłodzeniem wraz z niżem mezoskalowym, czyli inaczej burzowym. Znad północno-zachodniej Europy nadciągają chłodne masy powietrza. Na Wyspach Brytyjskich, w północnej Francji oraz w krajach Beneluksu temperatury są o kilkanaście stopni niższe od tych kilka dni temu. W Irlandii, na zachodzie Anglii spadły nocą nawet do 7-8 stopni Celsjusza. To kolejna ciekawostka meteorologiczna. Temperatura morza otaczającego wyspy wynosi 18 stopni C, jest zatem o 10 stopni wyższa niż na lądzie. To rzadkość w lipcu. U nas aż tak zimno nie będzie, chociaż temperatury w pierwszej dekadzie sierpnia mogą wynosić w chłodniejsze dni poniżej 20 stopni, ale przeplatane będą z dniami z temperaturami lokalnie do maksymalnie 27 stopni C. Ochłodzeniu towarzyszyć będą opady deszczu. 

A zatem. W sobotę w naszym regionie, do końca dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Możliwe lokalnie przelotne opady deszczu i burze z gradem. Temperatura maksymalna do 27 stopni C, w rejonach podgórskich do 23 stopni C, wysoko w Beskidach do 19 stopni C. Wiatr umiarkowany, zachodni, ale podczas burz w porywach do 90 km/godz. 

W niedzielę już wyraźniej chłodniej do 22 stopni C, zachmurzenie duże z dużą ilością opadów. Przelotne opady deszczu i burze z gradem. Wysokość opadów do 30 litrów wody na m2, a na południu województwa miejscami do 50 litrów na m2. Temperatura maksymalna od 22 stopni C, wysoko w Beskidach od 15 do 17 stopni C. Wiatr północno-zachodni. 

Poniedziałek przekropny i 20 stopni C. Wtorek, środa w kratkę, do 24 stopni, w czwartek pochmurnie do 23 stopni C, w piątek początek powrotu ciepła do 26 stopni, aby w przyszły weekend było do 30 stopni C. 

 

Słuchaj OnLine, 89.3 FM – Gliwice, 97.0 FM – Racibórz, 98.4 FM – Częstochowa, 102.2 FM – Katowice, 103.0 FM – Bielsko-Biała, 216.928 DAB+ – Katowice.   

 

Trójwymiarowa Prognoza Pogody
na tydzień 30.07-6.08.2021