Każdemu damy radę - magazyn poradniczy


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

poniedziałek-piątek 9.40 i 10.40

Ekspert radzi: Czym się różni grypa od przeziębienia?

Czym się różni grypa od przeziębienia? Jak sobie z nią radzić? Dlaczego już przy pierwszych objawach grypy powinniśmy zostać w domu? Kiedy się zaszczepić przeciwko grypie – radzi dr Grzegorz Hudzik -  Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach.

Grypa przebiega zupełnie inaczej od zwykłego przeziębienia. Atakuje nagle i rozwija się gwałtownie. Zawsze towarzyszy jej bardzo wysoka temperatura, powyżej 38˚C, oraz bóle mięśniowe, czy bóle stawowe. Człowiek dotknięty grypą kładzie się do łóżka i nie ma siły na jakąkolwiek inną aktywność.

Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniom może być to, że nie potrafimy dostosować naszego odzienia, a co za tym idzie naszej termoregulacji. Szoki termiczne, których dostarczamy organizmowi ubierając się bądź zbyt lekko, bądź go przegrzewając, stanowią predyspozycję do rozwoju chorób o podłożu wirusowym. Najlepiej sprawdza się zasada ubierania się warstwowego, „na cebulę”. Wtedy zawsze można dołożyć, bądź zdjąć warstwę.

W przypadku wystąpienia kichania, kaszlu powinniśmy pozostać w domu, izolować się od reszty społeczeństwa czy swojego środowiska. Idąc w takim stanie do pracy „sprzedajemy” koleżankom i kolegom to co za chwilę może spowodować u nich chorobę. Powinniśmy zadbać o siebie i nie doprowadzać do transmisji tej choroby. Podobnie wysyłając do szkoły dziecko z objawami górnych dróg oddechowych kaszlu, kichania, kataru narażamy nie tylko innych, ale też je samo bo istnieje możliwość rozwinięcia się wtórnego nadkażenia, chociażby w postaci jakiejś choroby bakteryjnej. Rodzice powinni to dziecko, w miarę możliwości, zatrzymać w domu i zastosować podstawowe leczenie, jeżeli to jest zwykłe przeziębienie.

Zanim sięgniemy po chemię, to w tym pierwszym okresie, warto zastosować „babcine” sposoby. Herbata z maliną -świetnie działa, rozgrzewa, wypaca-,  miód z mlekiem, rewelacyjny jest czosnek jeżeli ktoś lubi. Tego nigdy nie za wiele, to są naturalne sposoby. Możemy też sięgnąć po środki obniżające temperaturę i witaminy. Jeśli gorączka nie ustępuje  po rutynowych środkach, każdy przypadek powinien być skonsultowany przez lekarza, który zaordynuje odpowiednie leki.

Pamiętajmy o używaniu chusteczek jednorazowych przy kichaniu, kaszlu i myciu rąk. To są elementarne zasady higieny, które każdy powinien zachować.

Jestem zwolennikiem objęcia jak największej populacji szczepieniem przeciwko grypie, mówimy oczywiście o grypie sezonowej, dlatego że daje wymierne efekty zarówno w naszym nieocenionym zdrowiu, jak i efekty ekonomiczne. Charakterystycznymi cechami powikłań grypy są: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, mogą być zapalenia nerek. Praktycznie ucierpieć może każdy układu i każdy narząd. To ryzyko rośnie w miarę predyspozycji danego organizmu.  Szczepiąc się musimy być w pełni zdrowi żeby uniknąć nieprzyjemnych skutków. Po siedmiu dniach nasz organizm wytworzy na tyle dużą ilość przeciwciał, że będzie nas to chroniło przed zachorowaniem.

Autorzy: Jadwiga Woźnikowska, Marlena Barasińska