Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia.

O 528 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w całej Polsce poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 

Najwięcej zakażeń potwierdzono na Mazowszu, gdzie zakaziło się 91 osób, na Lubelszczyźnie, gdzie potwierdzono 69 przypadków i w Małopolsce, gdzie odnotowano 45 zakażeń. Województwo śląskie jest na 9. miejscu w skali kraju pod względem liczby nowych przypadków. Patogen wykryto u nas u 25 nowych pacjentów, a wyzdrowiało 39 osób. Po 3 nowe przypadki wykryto w Gliwicach i powiatach raciborskim i tarnogórskim, a 2 w Katowicach. Reszta to pojedyncze zakażenia wykryte w różnych miejscowościach w regionie. 

Przeprowadzono blisko 4.400 testów. Na kwarantannie przebywa niemal 5 tysięcy osób. 

Najmniej Zakażeń, bo 6, jest z województwa lubuskiego. 22 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Odnotowano też kolejne zgony. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób. Żadna z ofiar koronawirusa nie pochodzi z województwa śląskiego. 

Do szkół wrócili uczniowie, na nowy rok przygotowują się teraz studenci. Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji i Nauki, od 1 października uczelnie powinny wrócić do pracy stacjonarnej, ale ostateczną decyzję podejmują rektorzy. Politechnika Śląska planuje naukę w trybie kontaktowym, jest zarządzenie władz uczelni w tej sprawie. Czytamy w nim, że kształcenie będzie odbywało się z bezpośrednim, fizycznym udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia oraz studentów i doktorantów. Dotyczy to w szczególności: zajęć laboratoryjnych, ćwiczeń, seminariów, lektoratów języków obcych oraz konsultacji. 

Pobyt na Politechnice będzie się wiązał z zachowaniem zasad epidemicznych. 

Wykłady będą prowadzone w formie kontaktowej lub w formie hybrydowej (z częściową obecnością grupy na sali wykładowej), w zależności od możliwości technicznych i organizacyjnych. Rektor gliwickiej uczelni zastrzega, że w przypadku pogorszenia sytuacji pandemicznej, zarządzenie może ulec zmianie. 

Autorzy: Joanna Opas, Magdalena Pańczyk, Agnieszka Tatarczyk /rs/