Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia.

Potwierdzono 183 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. 

Najwięcej w województwach zachodniopomorskim, mazowieckim i podkarpackim. W Śląskiem patogen potwierdzono u 19 osób. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w całej Polsce nikt nie zmarł z powodu zakażenia ani chorób towarzyszących. 

W województwie śląskim wciąż ponad 4 tysiące mieszkańców przebywa w kwarantannie. 

— Kolejna fala pandemii Sars-Cov-2 przyniesie od 10 do 30 tysięcy zachorowań dziennie — przewiduje profesor Dariusz Maciejewski, kierownik oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. 

Lekarz zwraca uwagę pacjentom, którzy ociągają się z przyjęciem szczepionki, że w krajach, do których dotarła czwarta fala pandemii, 90 procent osób, które umierają, to niezaszczepieni. Nowe mutacje są bardzo zakaźne i atakują również najmłodszych. 

— Warto pobudzić więc swój system odpornościowy do obrony za pomocą szczepionki — mówi profesor.


Nowe mutacje, zdaniem profesora, atakują dużo szybciej, a objawy przypominające anginę, kichanie czy zaburzenia słuchu mogą zmylić pacjenta, który jak najszybciej powinien mieć kontakt z lekarzem. Podczas poprzednich fal pandemii pacjenci, którzy trafiali ,zwykle za późno, na oddziały intensywnej terapii, w większości umierali. Szacunki mówią, że nawet 65 procent z nich przegrało walkę z chorobą. 

Autorzy: Jarosław Krajewski, Agnieszka Loch /rs/