Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia.

O 390 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 

Resort opublikował najnowsze dane za ostatnią dobę. Najwięcej zakażeń, bo 58, potwierdzono w Małopolsce, 47 na Mazowszu a 40 przypadków odnotowano na Lubelszczyźnie. 

W województwie śląskim patogen wykryto u 27 pacjentów, co stawia region na szóstym miejscu w skali kraju pod względem liczby nowych zakażeń. Najwięcej zakażeń, 4, potwierdzono w Częstochowie, a po 3 w Bielsku-Białej i powiecie gliwickim. Przeprowadzono ponad 4.100 testów, a kwarantanną objętych jest ponad 4400 osób. Zmarł jeden pacjent, który oprócz zakażenia koronawirusem cierpiał na dodatkowe schorzenia. 33 osoby z kolei wyzdrowiały. 

Najmniej zakażeń odnotowano w lubuskiem, tam pozytywny wynik testu odebrało 4 pacjentów. 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób, w tym jedna w naszym regionie. 

Jak mówi szefowa oddziału covidowego jednego z katowickich szpitali, profesor Karolina Sieroń, wzrost zachorowań wynika z lekceważenia przez Polaków zagrożenia. Jak dodała dotyczy to między innymi nienoszenia maseczek. 


Profesor Sieroń dodała, że sytuacja w oddziałach covidowych jest nie najlepsza. 


W szpitalach w kraju przebywa 478 pacjentów chorych na COVID-19. Z nich 56 podłączonych jest do respiratorów. To 3 osoby więcej niż wczoraj, które są hospitalizowane i jedna osoba więcej, która wymaga aparatury. Cała rozmowa na naszej antenie dziś po południu. 

Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/