Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia. Infolinie dla pacjentów.

Potwierdzono 3.271 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w całej Polsce, poinformowało Ministerstwo Zdrowia publikując najnowszy raport zakażeń. 

Najwięcej, bo 475 przypadków jest z województwa mazowieckiego, niewiele mniej, bo 468 natomiast z pomorskiego. Województwo śląskie jest na trzecim miejscu pod względem liczby nowych zakażeń, test dał pozytywny wynik u 311 pacjentów. W pozostałych województwach jest od 69 do 306 nowych zachorowań. 97 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Odnotowano także kolejne zgony. Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 41 osób w całym kraju. 

— Mam plan zaszczepienia się przeciwko COVID-19, ale w późniejszym terminie — mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który w zeszłym roku przechorował COVID-19. 

— Najpierw powinny się szczepić osoby z grupy zero, czyli personel medyczny, a potem seniorzy. U ozdrowieńców na jakiś czas utrzymuje się wyższa odporność — zaznaczył wiceminister Woś. 

Do pierwszej grupy zostali dopisani prokuratorzy, a także inne służby mundurowe. Mimo zmniejszonych dostaw szczepionek, poranny gość Polskiego Radia Katowice podkreślił, że są zabezpieczone drugie dawki szczepienia dla tych, którzy już przyjęli pierwszą dawkę.


Michał Woś jednocześnie skrytykował działania Niemiec, które na własne rękę, poza zamówieniem unijnym, dokupiły kolejne dawki szczepionki dla swoich obywateli. 

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, pełniący funkcję szpitala węzłowego, czeka na ponad 1500 dawek szczepionek, które pozwolą na zakończenie procesu szczepienia przeciw COVID-19 wszystkich osób z grupy zerowej, które zadeklarowały chęć przystąpienia do programu właśnie w gliwickiej lecznicy. 

— To bardzo ważny moment biorąc pod uwagę fakt, że chronimy nie tylko siebie i naszych bliskich, ale, co niezmiernie ważne, naszych pacjentów, wymagających np. skomplikowanych zabiegów operacyjnych czy walczących z chorobą nowotworową — tłumaczy dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska.


W gliwickiej placówce ruszyły specjalne infolinie dla seniorów, ich bliskich, a także medyków z grupy zerowej.  Pod numerami telefonów: 508 801 692 oraz 508 801 524 dyżurują konsultanci, którzy udzielają niezbędnych informacji dotyczących rejestracji a także pomogą w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości. 

Studentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Izabela Jastrzębska, odpowiada na pytania, wyjaśnia wątpliwości, pomaga w procesie rejestracji i zgłoszeń na szczepienie przeciw COVID-19. 


Specjalną infolinię dotyczącą transportu do punktów szczepień przeciwko COVID-19 uruchomił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach. Wszystkie informacje można uzyskać pod numerem 887 742 555. Ewa Grudniok, rzeczniczka tyskiego magistratu przypomina, do kogo adresowana jest pomoc w transporcie.


Seniorzy powyżej 80. roku życia mogą się rejestrować na szczepienie już od 15 stycznia, natomiast rejestracja osób, które ukończyły 70. rok życia będą mogły się rejestrować od 22 stycznia. Infolinia odnośnie transportu w Tychach działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. 

Jednocześnie, że działa również bezpłatna, ogólnopolska infolinia 989.

Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła, Anna Sojka /rs/