Kalendarz trzech religii. To już dziewiąte wydanie.

fot. materiały prasowe

"Kalendarz Trzech Religii. Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie" po raz dziewiąty wydały Katowice. 

To efekt współpracy przedstawicieli tych wyznań a także środowisk naukowych i kulturalnych. Projekt ma jednoczyć społeczności wyznaniowe miasta Katowice i prowadzić do dialogu międzyreligijnego. Jak zaznaczył prezydent Katowic, Marcin Krupa, tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia symbole życia i nadziei, które są wspólne dla trzech religii. 

— W obecnych czasach niezmiernie ważne jest pielęgnowanie naszych kultur i tradycji. Ten kalendarz jest bardzo pozytywnym świadectwem współistnienia i dialogu Śląskiej społeczności. — powiedział Abdul Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu DOHA w Katowicach, pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce. 

— Ten kalendarz pokazuje, że chociaż pewne święta nazywamy inaczej, to często celebrujemy to samo — dodaje ks. bp dr Marian Niemiec, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Kalendarz został wydrukowany w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy. Mieszkańcy mogą go otrzymać bezpłatnie w katowickim Centrum Informacji Turystycznej. Pierwsza edycja Kalendarza miała miejsce w 2013 roku i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego w kolejnych latach zwiększono jego nakład. 

Autor: Dorota Stabik /rs/