Nowe zakażenia koronawirusem w kraju. Prawie 80 procent przypadków na Śląsku.

Są nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. 

Ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 236 zakażonych osobach. Wśród nich jest 187 mieszkańców województwa śląskiego. W pozostałych regionach odnotowano maksymalnie zaledwie kilkanaście nowych zakażeń. 

W sumie w województwie śląskim przebadano do tej pory 70.255 próbek z czego 7.327 miało wynik dodatni. 

W całym kraju zakaziło się 21.867 osób. 

W sumie 1.648 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono do tej poru w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Najwięcej zakażonych jest w kopalni Pniówek w Pawłowicach. To 1.476 osób. 154 zakażonych jest w kopalni Ruch Zofiówka, 9 w Jastrzębie Bzie, 5 w kopalni Borynia i 4 w Budryku. Na kwarantannie przebywa 297 osób. 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie można wykonać badania w kierunku obecności przeciwciał koronawirusa. Badanie prowadzi Zakład Mikrobiologii Klinicznej, jego celem jest stwierdzenie przebytej infekcji COVID-19, także u osób z objawami nietypowymi lub bezobjawowych, podejrzanych o kontakt z wirusem. Diagnostyka umożliwia również stwierdzenie zakażenia wczesnego, gdzie pojawiły się już przeciwciała. Pacjenci zainteresowani badaniem muszą w tym celu skontaktować się ze szpitalem telefonicznie.

Autor: Kamil Jasek, Martyna Słabikowska /rs/