Światowy Dzień Książki - raport o czytelnictwie w Polsce

Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. 

Biblioteka Narodowa opublikowała dziś wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. „Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych” - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty. W latach ubiegłych 23 procent respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 procent ankietowanych. „To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość" - powiedział Tomasz Makowski. "Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek” - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej. Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo on-line. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA - największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie. „Zwiększył się także czas przebywania w tej największej czytelni polskiej to znaczy, że my nie tylko korzystamy z niej chwilowo, ale po prostu czytamy” - podkreśla Tomasz Makowski.  

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.  

Zapraszamy do wysłuchania podcastów  Radia Katowice o książkach. 

Przeboje literatury polskiej  - rozmawiamy o przebojach literatury polskiej. Nie chodzimy utartymi ścieżkami, prezentujemy czasem dzieła, które są mniej znane, ale ważne i ciekawe albo te, o których warto przypomnieć. Odkrywamy też inne oblicza tych najbardziej popularnych tytułów. Nasi eksperci fascynująco opowiadają o literackich światach.

Poczet pisarzy polskich - niezwykłą podróż do świata literatury. Jakie tajemnice skrywali pisarze i poeci przed wiekami? Czy cytaty z renesansowych utworów mogą się przydać nam współczesnym? Dlaczego niezmiennie uwodzi nas skromne piękno zadrukowanej strony? Na te i inne pytania odpowiada profesor Ryszard Koziołek wybitny literaturoznawca w rozmowach z Ewą Niewiadomską. Poczet Pisarzy Polskich, czyli bliskie spotkania z autorami najsłynniejszych tekstów – od Mikołaja Reja do Olgi Tokarczuk.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.

/mm/