Pieśni obrzędowe, frywolne czy rodzinne. Adolf Dygacz. Reportaż.

fot. Katarzyna Herbuś/Radio Katowice

Pieśni obrzędowe, frywolne, rodzinne, ale także zawodowe, związane z miejscami i wydarzeniami - tysiące utworów wykonawców urodzonych na przełomie XIX i XX wieku - mowa o zbiorach profesora Adolfa Dygacza, zawierających często ostatnie zapisy poszczególnych dzieł.

To niezwykle cenne źródło wiedzy o folklorze muzycznym Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, a także związanych z nim zjawisk. Górnośląski Parku Etnograficzny w Chorzowie wdraża projekt, polegający na cyfryzacji zbiorów profesora, które następnie udostępniane są na stronie internetowej muzeum i Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Pracom przyglądała się Katarzyna Herbuś.


O digitalizacji zbiorów profesora Dygacza, nasza reporterka rozmawiała z Dyrektorem Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, Arturem Madalińskim, a także osobami zaangażowanymi w projekt, wśród których są: Antoni Kreis, Agata Krajewska, a także Grzegorz Płonka, popularyzator śląskiej kultury i lider zespołu „Ligocianie”.


/pg/as/


Reporterzy Polskiego Radia Katowice, którzy codziennie są najbliżej mieszkańców naszego regionu, zapraszają na popołudniowy cykl reportaży. Materiały prezentowane są od poniedziałku do czwartku, punktualnie o 17.35 w popołudniowym paśmie Infostrada. Serdecznie zapraszamy.