22. Bielska Zadymka Jazzowa rusza w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej rusza LOTOS Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa, którego 22 edycja odbywa się pod hasłem: BO WE MNIE JEST JAZZ. To wielkie święto jazzu potrwa do 1 marca a festiwalowe wydarzenia odbywać w trzech miastach: Bielsku-Białej, Katowicach i Zabrzu.

Festiwal rozpocznie się o godzinie 15;00 w bielskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, Finałem Konkursu, którego celem jest  promocja nowych projektów muzyki jazzowej. Spośród 26-ciu wykonawców, do finału jury zakwalifikowało trzy zespoły: Jan Kantner Quartet, Krzysztof Baranowski Trio i Michalska-Jarzmik Quintet. Zwycięzca wystąpi podczas Gali Polskiego Jazzu oraz, w nagrodę, nagra materiał na płytę podczas koncertu w studiu Polskiego Radia Katowice, jesteśmy bowiem współorganizatorem konkursu.

Przed nami  także, o godzinie 19:00 w Klubie Klimat w bielskiej galerii SFERA, koncert "Two Women – Two Saxes". Będzie to premiera debiutanckiej płyty "My Planet" Marty Wajdzik, niezwykle utalentowanej, osiemnastoletniej saksofonistki związanej z Bielską Zadymką Jazzową od najmłodszych lat oraz koncert amerykańskiej saksofonistki jazzowej, funki i R&B; Lakecia Benjamin po raz pierwszy w Europie wystąpi z projektem "Pursuance /The Music of the Coltranes", poświęconym muzyce Johna Coltrane’a – jednego z najwybitniejszych twórców i reformatorów jazzu.

Na zakończenie pierwszego festiwalowego dnia w Metrum Jazz Clubie o 22:30 odbędzie się premiera płyty Basi Dratwińskiej i jam session. Tradycyjnie codziennie, o godzinie 18:00 w bielskiej Galerii Sfera jazzowa młodzież występować będzie na Festiwalowej Scenie Promocji. 

Autor: Marlena Barasińska /as/