Będą podwyżki w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy zawieszają protest.

Jest porozumienie płacowe w Polskiej Grupie Górniczej. Strona społeczna i zarząd spółki porozumieli się i pracownicy otrzymają sześcioprocentowe podwyżki. 

W dzisiejszych negocjacjach brała udział ponownie strona rządowa, którą reprezentował minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Strona związkowa domagała się 12 procentowej podwyżki wynagrodzeń. W zeszłym tygodniu udało się porozumieć co do wypłat tak zwanej czternastej pensji. Nie osiągnięto jednak porozumienia w kontekście płac w PGG. Dzisiejsze rozmowy z udziałem strony społecznej, przedstawicieli zarządu PGG i strony rządowej ostatecznie zakończyły się sukcesem. Wynegocjowano 6 procentowe podwyżki płac. Jak ocenił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin takie porozumienie jet dobrym kompromisem. 


To były trudne rozmowy, ale wypracowany kompromis wydaje się optymalny dla sytuacji w jakiej znajduje się spółka, mówił Tomasz Rogala, prezes zarządu PGG.


 

Podobnie porozumienie oceniał szef Śląsko Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.


 

Przypomnijmy, związki zawodowe w PGG domagały się podwyżek płac o 12 procent. Wcześniej udało się już porozumieć co do wypłat tak zwanych czternastek. Dzisiaj wypracowano porozumienie w myśl którego górnicy otrzymają sześcioprocentowe podwyżki wynagrodzeń. Dla PGG oznacza to wzrost kosztów w skali roku o ponad 260 milionów złotych.

Autor: Marcin Rudzki/ml/